Zakładam, że jeżeli przeprowadzilibyśmy znaczącą reformę konstytucyjną, czy wprowadzili nową konstytucję, to będzie to konstytucja na 20, 25, czy 30 lat - mówił w środę prezydent Andrzej Duda podczas konferencji "Wspólnie o Konstytucji, wspólnie o samorządzie"

Andrzej Duda wskazywał, że "zdecydowanie chce" przeprowadzić referendum ws. nowej konstytucji. "Jest dla mnie niezwykle ważne, żeby właśnie Polacy wskazali, jaka jest ich wizja państwa, nawet nie dla nas (...), ale dla naszych dzieci, wnuków, prawnuków" - mówił.

"Ja zakładam, że jeżeli przeprowadzilibyśmy znaczącą czy to reformę konstytucyjną, czy wprowadzili nową konstytucję, to jest to znów konstytucja na 20, 25, czy 30 lat" - mówił prezydent.

"Zakładam, że konstytucja z 1997 roku i tak jest konstytucją absolutnie co najmniej na 25 lat, ponieważ nie zakładam, abyśmy w tym zakresie nową regulację w ciągu dwóch, czy trzech lat wprowadzili" - ocenił.

Podkreślił, że obecnie obowiązująca konstytucja ma swoje "braki i mankamenty", m.in. dot. tego, że nie uwzględnia ona członkostwa Polski w UE i NATO. "W związku z tym pojawiają się pytania, co do gwarancji naszej suwerenności" - zaznaczył.