Budowa III linii metra, wprowadzenie stałej opieki profilaktycznej w ramach tzw. medycyny szkolnej, poprawa jakości powietrza i budowa spalarni odpadów - to niektóre założenia programu Nowoczesnej dla Warszawy w wyborach samorządowych.

W poniedziałek kandydat Nowoczesnej w wyborach na prezydenta Warszawy Paweł Rabiej zaprezentował program partii na najbliższe wybory samorządowe w stolicy: "Warszawa z rozmachem". Jak podkreślił powstał on w efekcie konsultacji i współpracy z warszawiakami. Program pokazuje, jak "pchnąć Warszawę na nowe tory rozwoju" - ocenił.

"Rywalizacja w Warszawie na pewno już się zaczęła. PiS nie wygra wyborów w Warszawie mówiąc tylko: +łap złodzieja+, dlatego, że trzeba mieć dobry program dla mieszkańców, a tego programu po stronie PiS nie ma" - zaznaczył polityk. "PO będzie miała duże problemy z wygraniem wyborów w Warszawie, bo jest już zmęczona władzą, nie jest w stanie zaproponować nowych rozwiązań" - uważa Rabiej.

Program Nowoczesnej dla Warszawy zakłada m.in. uchwalenie i zaktualizowanie planów miejscowych dla większości powierzchni stolicy, wdrożenie uchwały ograniczającej liczbę reklam, zwiększenie liczby miejskich szaletów oraz koszy na śmieci.

Rabiej chce również zlikwidować dwie strefy biletowe i wprowadzić jeden bilet dla Warszawy i wszystkich gmin tworzących obszar metropolii warszawskiej oraz system umożliwiający sprawny jego zakup. Zapowiada ulepszenie i rozbudowę sieci tramwajów warszawskich oraz sieci elektronicznych tablic na przystankach. Zapowiada budowę III linii metra. O jej przebiegu mają zadecydować warszawiacy w konsultacjach społecznych.

Polityk Nowoczesnej, jako prezydent Warszawy będzie wspierać powstawanie oraz rozwój wypożyczalni samochodów, skuterów i rowerów elektrycznych. Zapowiada budowę nowych tras rowerowych i parkingów podziemnych lub wielopoziomowych w centrum miasta.

Program Nowoczesnej dla Warszawy zawiera także rozwiązania problemu smogu w stolicy. Zakłada intensyfikację kontroli oraz zwiększenie kwoty mandatu za palenie w piecach niedozwolonym paliwem, a także stworzenie wydajnego systemu przetwarzania odpadów za rozsądną cenę poprzez budowę nowoczesnej spalarni i sortowni odpadów.

Rabiej chce również wdrożenia kompleksowego procesu informowania mieszkańców o bieżącym stężeniu zanieczyszczeń powietrza, m.in. poprzez zainstalowanie w centralnym punkcie Warszawy tzw. balonu smogowego, który unosząc się na odpowiedniej wysokości, jest widoczny dla znacznej części mieszkańców

i zmienia kolor w zależności od poziomu zanieczyszczeń.

Program "Warszawa z rozmachem" przewiduje wprowadzenie stałej opieki profilaktycznej dla dzieci i młodzieży w ramach tzw. medycyny szkolnej. Zakłada też powstawanie przychodni i placówek medycznych w nowych dzielnicach, a także powstanie nowego szpitala wielospecjalistycznego dla prawobrzeżnej Warszawy.

Rabiej zapowiada wprowadzenie nowego kalendarza szczepień początkowych, obejmujący więcej chorób. Zapowiada utrzymanie finansowania programu in vitro ze środków miasta. Polityk chce także zapewnić możliwość korzystania bez przeszkód z tzw. antykoncepcji awaryjnej, poprzez "wyznaczenie w miejskim szpitalu stałego dyżuru 24/7 lekarza ginekologa bez klauzuli sumienia".

Program Nowoczesnej dla Warszawy zakłada, że wszystkim dzieciom zamieszkałym w stolicy, zapewniona zostanie opieka przedszkolna oraz miejsce w tzw. zerówkach. Z myślą o seniorach, Rabiej chce zwiększyć liczbę Dziennych Domów Pomocy.

Przewodniczący regionu warszawskiego Nowoczesnej Sławomir Potapowicz poinformował, że do końca roku będą trwały prace nad programami dla poszczególnych dzielnic warszawskich.