Po 16 latach rządów prezydenckich w Krakowie "starszego mężczyzny" prof. Jacka Majchrowskiego, czas na młodą kobietę - na przykład Jadwigę Emilewicz - uważa szef Polski Razem, wicepremier minister nauki Jarosław Gowin.

Wicepremier Gowin w porannej rozmowie w Radiu Kraków poinformował, że wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz to kandydatka Zjednoczonej Prawicy na urząd prezydenta Krakowa.

"Ja o pani Emilewicz, jako o potencjalnej kandydatce mówiłem już wielokrotnie: uważam, że obóz Zjednoczonej Prawicy powinien wystawić w Krakowie jednego kandydata, my proponujemy, aby była to Jadwiga Emilewicz. Czekamy na inną propozycję ze strony PiS i wtedy wspólnie podejmiemy decyzje” - podkreślił.

Pytany o kandydaturę Małgorzaty Wassermann (PiS), szefową komisji śledczej ds. Amber Gold, minister odparł, że byłaby znakomitym kandydatem. Zadeklarował, że jeśli PiS wysunie jej kandydaturę, Zjednoczona Prawica ją poprze.

Wicepremier podkreślił jednocześnie, że Jadwiga Emilewicz, jest osoba wybitną: jest młodą matką trojga dzieci, profesjonalistką na wszystkich etapach swojej kariery, „prawą ręką” wicepremiera Mateusza Morawickiego, który też wypowiada się o niej w superlatywach. "Byłaby znakomitym kandydatem na prezydenta Krakowa" - ocenił.

"Po 16 latach prezydentury starszego mężczyzny czas na młodą kobietę" - podkreślił Gowin.

Pytany kandydata na prezydenta Tarnowa, minister odpowiedział, że Grzegorz Kądzielawski jest jego bliskim współpracownikiem i jego nazwisko w kontekście prezydencji w Tarnowie też się pojawia.

"Zastrzegam jeszcze raz: nie ogłaszam, że Grzegorz Kądzielawski jest kandydatem na prezydenta Tarnowa, ale na pewno jest w gronie osób, których nazwiska trzeba brać pod uwagę. Najważniejsze jest, żebyśmy szli do wyborów samorządowych zjednoczeni i wystawili jak najsilniejszych kandydatów: jeżeli będą mocniejsi kandydaci, niż Jadwiga Emilewicz czy Grzegorz Kądzielawski, przyjmiemy to ze zrozumieniem " - podkreślił minister Gowin.

O kandydaturze Emilewicz Gowin poinformował na niedzielnej konferencji prasowej w Krakowie.

Zapowiedział wówczas, że Polska Razem rekomenduje, by wspólnym kandydatem Zjednoczonej Prawicy w wyborach na prezydenta Krakowa, była właśnie wiceminister rozwoju.

Dodał, że rekomendacja ta została już oficjalnie zgłoszona prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu. Uzgodniony, wspólny kandydat prawicy w wyborach na prezydenta Krakowa – jak liczy Gowin – powinien zostać wyłoniony jeszcze w tym roku.

W reakcji na tę konferencję szef klubu PiS Ryszard Terlecki oświadczył, że ogłoszona przez Jarosława Gowina kandydatura Jadwigi Emilewicz na prezydent Krakowa nie jest uzgodniona z PiS.

W Krakowie nieprzerwanie od 2002 r. stanowisko prezydenta miasta piastuje Jacek Majchrowski. Na razie nie zadeklarował on oficjalnie, czy będzie ubiegał się o następną kadencję.