Schetyna pytany przez dziennikarzy w Sejmie jak duża, jego zdaniem, będzie rekonstrukcja rządu po podsumowaniu jego prac w listopadzie powiedział, że "rząd nie funkcjonuje tak jak trzeba". Dopytany, czy rekonstrukcja dotknie premier Beatę Szydło odparł, że pozycja premier Szydło jest coraz słabsza. "Nie może być tak, że rząd jest prowadzony z tylnego siedzenia" - podkreślił szef PO.

Według niego Jarosław Kaczyński "przynajmniej w jakimś wymiarze" przestał mieć wpływ na prezydenta Andrzeja Dudę. Dodał, że premier Beata Szydło również nie radzi sobie w relacjach z prezesem PiS.

"Mówiliśmy o tym od początku - lider partii, prezes partii powinien być premierem i tego oczekuję. Jeżeli ma być rekonstrukcja jakakolwiek, to ma być pełna odpowiedzialność tych, którzy podejmują decyzje. To prezes Kaczyński powinien zostać szefem tego rządu" - oświadczył Schetyna.

Reklama

Piątkowa "Rzeczpospolita" podała, że podczas niedawnego spotkania z posłami PiS prezes partii Jarosław Kaczyński zapowiedział, że wybory samorządowe, których termin obecnie przypada na 11 listopada 2018 r., odbędą się z niewielką korektą daty - tydzień wcześniej lub później. Taka zmiana - jak podała gazeta - oznacza konieczność nowelizacji kodeksu wyborczego.

Szef PO odnosząc się do tych informacji podkreślił, że każde święto jest złym czasem na organizowanie wyborów. "I tutaj zdania nie zmieniam" - mówił. "Ja uważam, że PiS będzie chciał zorganizować wybory tydzień po 11 listopada, czyli 18 listopada, że taka będzie propozycja PiS" - dodał.

Według Schetyny PiS zorganizuje wybory samorządowe 18 listopada żeby "konsumować obchody państwowe, obchody święta odzyskania niepodległości. Tak mi mówi intuicja" - podkreślił.

Prezydent Andrzej Duda podczas Święta Konstytucji 3 Maja ogłosił inicjatywę przeprowadzenia referendum w sprawie zmian w konstytucji, które miałoby się odbyć w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, czyli 11 listopada 2018 r. lub trwać dwa dni: 10 i 11 listopada. 11 listopada, to również - wynikający z Kodeksu wyborczego - termin wyborów samorządowych.

autor: Edyta Roś (PAP)