O liście, a także o rozmowie telefonicznej pomiędzy Junckerem i Merkel, która miała miejsce w poniedziałek rano, poinformował podczas konferencji prasowej rzecznik KE Margaritis Schinas.

Szef KE pogratulował Merkel "czwartego, historycznego zwycięstwa". Przypomniał też to, co "wielokrotnie otwarcie powtarzał: że powinniśmy wystrzegać się samozadowolenia, ale jednocześnie odróżniać tych, którzy kwestionują nasze rozwiązania polityczne od tych, którzy chcą zniszczyć Unię Europejską".

Juncker wyraził również nadzieję, że rozmowy w sprawie koalicji w Niemczech pomogą stworzyć stabilny gabinet i podkreślił potrzebę "wypracowywania rozwiązań politycznych adekwatnych do trosk obywateli, stawienia czoła dyskursowi populistycznemu i konieczności lepszego objaśniania Europy".

Reklama

"Komisja Junckera jest zdeterminowana, by pracować na wszystkich tych frontach" - dodał rzecznik Schinas.

W niedzielnych wyborach do Bundestagu blok partii chadeckich, któremu przewodzi Merkel, odnotował straty. Blok CDU/CSU uzyskał 33 proc. głosów, co oznacza, że w porównaniu z poprzednimi wyborami w 2013 roku chrześcijańscy demokraci stracili 8,5 pkt. proc. Słaby wynik uzyskali również socjaldemokraci - 20,5 proc., natomiast trzecie miejsce, z wynikiem 12,6 proc., zajęła antyimigrancka Alternatywa dla Niemiec (AfD).

Z Brukseli Grzegorz Paluch (PAP)