Łapiński był pytany w TVN24, czy w poniedziałek 25 września, zgodnie z zapowiedziami, będą gotowe prezydenckie projekty ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Zaznaczył, że podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Anna Surówka-Pasek, która nadzoruje pracę prezydenckich prawników zapewnia, że "wszystko praktycznie jest już gotowe, na ostatniej prostej". "Czeka tylko na przylot prezydenta ze Stanów Zjednoczonych" - dodał.

"Prezydenccy prawnicy wywiązali się z tego terminu, (projekty ustaw) są praktycznie gotowe. Myślę, że 25 września, to jest termin jak najbardziej prawdopodobny" - powiedział Łapiński.

Pytany, czy prezydent zdąży skonsultować swoje projekty z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro powiedział: "Jeśli te ustawy zostaną upublicznione, to one będą poddane też publicznym konsultacjom w sensie takim, że wszystkie instytucje, organy zainteresowane będą mogły przejrzeć, przeczytać i też publicznie komentować".

Dopytywany o ewentualne spotkanie prezydenta z Ziobrą powiedział, że prezydent wraca ze Stanów Zjednoczonych w piątek po południu. "Z tego, co wiem w kalendarzu na ten moment nie jest przewidziane takie spotkanie" - wyjaśnił.

Łapiński podkreślił, że prezydenckie projekty będą "wyłożone na stół, będą opublikowane w internecie".

Na uwagę, że PiS oczekuje, że te ustawy będą takie same, jak te, które prezydent zawetował, odparł: "pan prezydent zapowiedział, że te ustawy nie będą tożsame z tymi zawetowanymi. To nie miałoby sensu, gdyby przedstawił ustawy, które wcześniej zawetował".

"Prezydent wetując ustawy mówił jasno, że w polskim systemie, kiedy minister sprawiedliwości jest też prokuratorem generalnym, trudno sobie wyobrazić, żeby sprawował też taki szerszy nadzór nad kwestią Sądu Najwyższego czy Krajowej Rady Sądownictwa. Gdyby może była inna sytuacja prawna, że minister sprawiedliwości nie jest równocześnie prokuratorem generalnym to pewne rozwiązania na wzór innych krajów można sobie wyobrazić" - powiedział Łapiński.

Przypomniał, że ub. tygodniu prezydent spotkał się z przedstawicielami wszystkim klubów parlamentarnych ws. projektów ustaw. "Żaden klub w ciemno nie zadeklarował poparcia. (...) Musimy poczekać aż będą ustawy, prawdopodobnie 25 września, za kilka dni i wtedy każdy klub będzie miał czas, żeby się określić" - dodał.

Zapytany, czy według prezydenta I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf powinna być nadal prezesem, Łapiński powiedział, że "prezydent też będzie chciał, żeby pewnie te przepisy były zgodne z konstytucją, aby nie rodziły wątpliwości".

24 lipca prezydent Duda poinformował, że podjął decyzję o zawetowaniu ustaw: o Sądzie Najwyższym i o Krajowej Radzie Sądownictwa; zapowiedział też przygotowanie swoich projektów ustaw o SN i KRS w ciągu dwóch miesięcy. (PAP)