Hanna Gronkiewicz-Waltz ma okazje zaproponować godziwe rekompensaty okazując choć krztę honoru – powiedział w poniedziałek członek komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji Sebastian Kaleta odnosząc się do kwestii odszkodowań dla lokatorów Poznańskiej 14.

Sebastian Kaleta był pytany na antenie TVP Info o słowa prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, która oceniła, że komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji jest "politycznym teatrem".

"W takim razie mieszkańcy, którzy dzisiaj w końcu odetchnęli z ulgą, są aktorami w tym teatrze?" – dopytywał Kaleta. W jego opinii "to są haniebne słowa". "Pani prezydent po raz kolejny pokazuje tym komentarzem, jak przez lata traktowała tych ludzi (lokatorów Poznańskiej 14 - PAP). Dla nich to jest walka o życie. Dla nich to jest walka o zdrowie. Dla nich to jest walka o własne mieszkania" – podkreślił Kaleta. Jak dodał, "w przypadku Poznańskiej 14 ścieramy się z prawdziwym dramatem ludzkim".

Członek komisji weryfikacyjnej odniósł się także do kwestii prawa do odszkodowań, o które poszkodowani lokatorzy kamienicy przy Poznańskiej 14 będą mogli się ubiegać od władz miasta. "Hanna Gronkiewicz-Waltz ma okazje zaproponować godziwe rekompensaty za krzywdy, które ich spotkały, okazując choć krztę honoru" – uważa Kaleta.

Pytany o to, dlaczego Grzegorz Schetyna i Platforma Obywatelska nie odcinają się od działań Hanny Gronkiewicz-Waltz, zwrócił uwagę, że "Platforma Obywatelska w stolicy ma większość w Radzie Miasta". "Ta rada przez lata broniła Hanny Gronkiewicz-Waltz. Kiedy przychodzili lokatorzy, tacy jak z Poznańskiej 14, prosząc o wysłuchanie, to jak ich traktowano? Są filmy archiwalne, które pokazują, że radni przesuwali punkt (obrad sesji – PAP) na późne godziny nocne, żeby starsze osoby zniechęcić do pokazania swoich problemów na sesji rady. Pani prezydent nigdy się tam nie stawiła. Radni miasta z PO de facto legitymizowali politycznie działania Hanny Gronkiewicz-Waltz" – powiedział Kaleta.

Komisja weryfikacyjna uchyliła w poniedziałek decyzję reprywatyzacyjną władz Warszawy ws. ul. Poznańskiej 14, jako wydaną z rażącym naruszeniem prawa i odmówiła ustanowienia prawa użytkowania wieczystego. Decyzji tej nadano rygor natychmiastowej wykonalności; otwiera ona drogę dla lokatorów kamienicy do odszkodowań na drodze cywilnej.