Zrobię wszystko, by rząd Wielkiej Brytanii wsparł wniosek Polski o uzyskanie reparacji wojennych od Niemiec - powiedział poseł brytyjskiej Partii Konserwatywnej Daniel Kawczyński, którego rodzina otrzymała w poniedziałek odznaczenia im. Antoniny i Jana Żabińskich.

W czasie uroczystości wręczenia odznaczeń im. Antoniny i Jana Żabińskich przyznawanych Polakom, którzy ratowali Żydów w czasie II Wojny Światowej, brytyjski poseł Kawczyński powiedział, że odbył rozmowy z polskimi posłami "na temat możliwości złożenia przez Polskę wniosku o reparacje wojenne od Niemiec". Wyraził nadzieję, że polski rząd "będzie miał odwagę i wizję" by złożyć wniosek w tej sprawie.

Kawczyński przypomniał także, że Wielka Brytania i Stany Zjednoczone brały udział w konferencji Wielkiej Trójki w Jałcie na Krymie i były sygnatariuszami paktów decydujących o powojennych losach świata. "Mam nadzieję, że nasze kraje zrozumieją, jeżeli Polska złoży takie żądanie. Jako poseł brytyjski ze swojej strony na pewno zrobię wszystko by mój rząd, rząd Wielkiej Brytanii, zrozumiał i wsparł ten krok" - podkreślił.

"Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które będzie zdolne to uczynić, ponieważ mamy emocjonalną więź z tym, co działo się w czasie drugiej wojny światowej" - powiedział Kawczyński. Dodał, że co roku przyjeżdża do Polski i słucha opowieści swojego dziadka, Romana Kawczyńskiego, o zniszczonej podczas wojny Warszawie i o ofiarach walk. "To jest ostatnie pokolenie, które może ubiegać się, może dopominać się o te reparacje i mam nadzieję, że polski rząd będzie na to stać" - powiedział brytyjski poseł.

W poniedziałek w warszawskim ZOO, zostały wręczone odznaczenia im. Antoniny i Jana Żabińskich przyznawane Polakom, którzy ratowali Żydów w czasie II Wojny Światowej. Odznaczenia są przyznawane przez organizację From the Depths Polakom, którzy ze względów formalnych nigdy nie otrzymali wyróżnienia od Yad Vashem.

W tym roku odznaczenia otrzymały siostry franciszkanki z Klasztoru Maryi, które ocaliły życie ponad 750 Żydom – dzieciom i osobom starszym. Liczba ocalonych przez siostry stale wzrasta, gdyż nadal zgłaszają się osoby uratowane przez siostry lub ich rodziny. Z listy 120 sióstr zaangażowanych w ratowanie Żydów tylko cztery zostały odznaczone medalem Yad Vashem, reszta z nich nigdy nie została uhonorowana.

Kolejną odznaczoną była Natalia Jakoniuk wraz z rodziną. Ona, jej rodzeństwo, rodzice i wiele innych rodzin z wioski Przeradz Mały, leżącej 120 km od Warszawy, przechowywali Żydów w czasie wojny. Trzecie odznaczenie wręczono pośmiertnie rodzinie Daniela Kawczyńskiego, który jest członkiem Parlamentu Brytyjskiego. Brat jego dziadka, Jan Kawczyński wraz z żoną Heleną oraz 10-letnią córką Magdaleną zostali zamordowani za pomoc Żydom.