Powstanie w Radomiu Centrum Usług Biznesowych PGZ ma kluczowe znaczenie w perspektywie realizacji ważnych dla obronności Polski kontraktów m.in. dotyczących systemów Patriot i Homar oraz zakupu okrętów podwodnych - powiedział w poniedziałek w Radomiu szef MON Antoni Macierewicz."Dla Ministerstwa Obrony Narodowej jest to decyzja, która z jednej strony daje perspektywę zawsze ważnych oszczędności, ale też i perspektywę konsolidacji spółek PGZ i profesjonalizacji" - stwierdził minister.

Zaznaczył, że utworzenie Centrum jest szczególnie istotne w perspektywie trzech najważniejszych kontraktów, które będą w przyszłości realizować zakłady skupione w PGZ (Polska Grupa Zbrojeniowa). Chodzi o zamówienia dot. systemu obrony powietrznej Patriot, systemu artylerii rakietowej Homar i zakup okrętów podwodnych.

Reklama

Według szefa MON to największe kontrakty, które przez najbliższe 10 lat będą kształtowały działalność spółek wchodzących w skład PGZ. "To są kontrakty, które wniosą tak olbrzymi wkład technologiczny, że zmienią polski przemysł w sposób zasadniczy - i polski potencjał obronny i polski potencjał przemysłowy" - powiedział Macierewicz. Według niego, spółki PGZ będą "fundamentem i promotorem nowoczesnego przemysłu w Polsce, a Centrum Usług Biznesowych będzie tego integratorem i sprawcą".

Minister ocenił, że powstanie Centrum Usług Biznesowych w Radomiu nie jest przypadkowe, bo miasto jest "stolicą polskiej zbrojeniówki". Utworzenie Centrum - jak dodał - będzie się wiązać z utworzeniem w Radomiu, gdzie mieści się siedziba PGZ, kilkuset nowych miejsc pracy. Według szacunków PGZ docelowo Centrum ma zatrudniać 300 osób. Pierwsze kilkadziesiąt stanowisk ma być uruchomionych jeszcze w tym roku.

Z kolei Rafał Zgorzelski, prezes PGZ System (odpowiedzialny za tworzenie i rozwój Centrum) podkreślił, że zakres usług realizowanych przez nową jednostkę będzie sukcesywnie rozwijany. W latach 2017-2018 - jak zaznaczył - PGZ planuje rozwijać wspólną dla całej Grupy obsługę usług teleinformatycznych, szkoleń i rozwoju kompetencji, obszaru finansowo-księgowego oraz zakupów. W latach 2018 – 2020 PGZ zamierza także rozwijać wspólną dla całej Grupy obsługę procesów kadrowych i płacowych, obsługę w zakresie zarządzania flotą samochodową, nieruchomościami i ochroną fizyczną obiektów.

Zdaniem Zgorzelskiego szczególnie obszar wspólnych zakupów stanowi ogromny potencjał do oszczędności. Według szacunków PGZ dzięki powołaniu Centrum wykorzystującego m.in. nowoczesne narzędzia informatyczne, które wspierać będą realizację procesów zakupowych, docelowo w skali roku uda się zaoszczędzić przynajmniej 220 mln zł.

"Nasz cel jest prosty: musimy być tańsi, bo tego wymaga od nas rynek, w szczególności nasz główny klient Ministerstwo Obrony Narodowej, ale także inni klienci eksportowi" - podkreślił prezes PGZ Błażej Wojnicz, uzasadniając powód utworzenia Centrum Usług Biznesowych.

Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) to lider polskiego przemysłu i jeden z największych koncernów obronnych w Europie. Skupia ponad 60 spółek (branże: obronna, stoczniowa, nowych technologii), osiągając roczne przychody na poziomie 5 mld zł.