Funkcjonariusze CBA zatrzymali pieć osób ws. niesprawnych systemów meteo dla wojska. Jak powiedział PAP Piotr Kaczorek z CBA, systemy te miały być wykorzystywane m.in. przy zabezpieczeniu lotów - oznaczonych statusem HEAD - najważniejszych osób w państwie.

"Do zatrzymań doszło w Dęblinie, w Warszawie, w woj. mazowieckim i małopolskim. Agenci CBA przeszukali miejsca zamieszkania zatrzymanych" - powiedział PAP Kaczorek. Dodał, że śledztwo prowadzone jest w całości przez Delegaturę CBA w Warszawie, pod nadzorem Wydziału do Spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Z ustaleń CBA wynika, że w grudniu 2016 roku, przy dostawie dziewięciu mobilnych automatycznych systemów pomiarów meteorologicznych do Składu Materiałowego 2 Regionalnej Bazy Logistycznej w Warszawie, za blisko 5 mln zł doszło do szeregu nieprawidłowości. "Systemy te są niezbędne do meteorologicznego zabezpieczenia działań poligonowych oraz operacji lotniczych na lądowiskach oraz innych miejscach startów i lądowań, w tym lotów oznaczonych statusem +HEAD+" - dodał Kaczorek.

Śledztwo dotyczy oszustwa, przekroczenia uprawnień, niedopełnienia obowiązków przez przedstawicieli zamawiającego oraz przedstawicieli prywatnych firm w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Według nieoficjalnych informacji PAP wśród zatrzymanych są wojskowi.