Morawiecki: Wzrost PKB może oscylować wokół 4% w tym roku
Reklama


Warszawa, 13.09.2017 (ISBnews) - Wzrost gospodarczy będzie najprawdopodobniej wyższy w br. niż zapisane w tegorocznym budżecie 3,6% i może oscylować wokół 4%, uważa wicepremier Mateusz Morawiecki. Według niego, w II poł. br. wkład inwestycji w PKB może być już wyższy niż wkład konsumpcji.
"Nie aktualizujemy nawet dla porządku naszej prognozy, która dzisiaj rzeczywiście wygląda na bardzo nieśmiałą i konserwatywną, czyli 3,6%. Według wszelkich znaków na niebie i na ziemi będzie więcej, być może będzie oscylowało wokół 4%. Ale nie spodziewałbym się jeszcze dużo wyższych wyników" - powiedział Morawiecki podczas posiedzenia sejmowej Komisji Finansów Publicznych.
Podkreślił, że bardzo ważny jest skład PKB i w tym kontekście bardzo zależy mu na wzroście inwestycji, który jest już widoczny. W I kwartale br. inwestycje spadły o 0,4% r/r, a w II kwartale wzrosły o 0,8%.
"W trzecim kwartale to będzie to najmniej 3-4%, a w czwartym kwartale NBP pokazał 15%. Mam nadzieję, że się aż tyle nie zadzieje, dlatego, że gwałtowne przyspieszenie przypomina mi rok 2011-212, kiedy nastąpiło spiętrzenie prac przed Euro 2012 i wtedy gwałtownie brakowało pracowników, pojawiły się zatory płatnicze, bankructwa firm budowlanych" - dodał wicepremier.
Wskazał, że wolałby, żeby wzrost inwestycji przyspieszał stopniowo, np. do 3,5%, 5,5% i 7,5%.
"Na razie jest nadzieja na to, że druga połowa tego roku to będzie wyższy wkład tego komponentu inwestycji niż konsumpcji" - podsumował Morawiecki.
Nakłady brutto na środki trwale odnotowały wzrost po raz pierwszy od IV kw. 2015 r. - o 0,8% r/r.
W ub. tygodniu Moody's Investors Service podniósł prognozę tegorocznego wzrostu PKB Polski do 4,3% z 3,2%. Wczoraj główny analityk S&P Global Ratings odpowiedzialny za rating Polski Felix Winnekens powiedział, że S&P wstrzymuje się z aktualizacją prognozy dotyczącej PKB Polski do przeglądu ratingu zaplanowanego na 20 października, ale podkreślił, że istnieje presja na podwyższenie tej prognozy.
(ISBnews)