Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedziała we wtorek w Bundestagu dyskusję o nowych sankcjach przeciwko Korei Północnej. W tym celu w najbliższy weekend w Gymnich mają spotkać się ministrowie spraw zagranicznych krajów europejskich.

"Podczas weekendu w Gymnich pod Kolonią dojdzie do spotkania ministrów spraw zagranicznych, podczas którego będziemy dyskutować o dalszych sankcjach przeciwko Korei Północnej ze strony krajów europejskich" - zapowiedziała Merkel zaznaczając, że sankcje są "pilnie potrzebne".

Merkel podkreśliła, że zarówno prezydent USA Donald Trump, jak i prezydent Korei Południowej Mun Dze In, z którymi rozmawiała, popierają działania Europejczyków. "Głos Europy liczy się w świecie, Europa musi wykorzystać ten głos w obecnej sytuacji" - dodała szefowa niemieckiego rządu.

"Możliwe jest tylko pokojowe, dyplomatyczne rozwiązanie tego problemu" - zaznaczyła niemiecka kanclerz.

Północnokoreańskie media podały w niedzielę, że "całkowitym powodzeniem" zakończyła się przeprowadzona przez Pjongjang próba bomby wodorowej przeznaczonej do instalowania na międzykontynentalnych pociskach balistycznych (ICBM). Kilka godzin wcześniej odnotowano silne wstrząsy sejsmiczne na terytorium Korei Północnej.

Była to szósta i wszystko wskazuje na to, że najpotężniejsza dotąd próba jądrowa Pjongjangu.