Jeśli chodzi o cyberbezpieczeństwo mamy wspólne interesy z państwami bałtyckimi ze względu na nasze geopolityczne położenie - powiedział w poniedziałek sekretarz stanu w KPRM Paweł Szefernaker nawiązując do wtorkowego spotkania premierów tych państw w Warszawie.

Jak przypomniał Szefernaker w Polsat News we wtorek na zaproszenie premier Beaty Szydło do Warszawy przyjadą premierzy: Litwy Saulius Skvernelis, Łotwy Maris Kucinskis oraz Estonii Juri Ratas.

"Estonia dziś przewodniczy w UE. Pod koniec września odbędzie się szczyt UE w Tallinie, pierwszy taki szczyt, który będzie dotyczył tylko i wyłącznie kwestii cyfrowych" - zaznaczył Szefernaker. Dodał, że w związku z tym "cieszymy się, iż na początku września, trzy tygodnie przed głównym szczytem unijnym, kraje bałtyckie przyjeżdżają i jednym z tematów będzie przygotowanie do tego szczytu".

Szefernaker wskazał, że jeśli chodzi o cyberbezpieczeństwo "mamy wspólne interesy, ze względu na nasze geopolityczne położenie w Europie Środkowej". "Tam gdzie są wspólne interesy, są różnego rodzaju sojusze i cieszymy się, że jutro to spotkanie na zaproszenie premier Szydło się odbędzie" - podkreślił.

Reklama

Jednocześnie wskazał, że w wielu polskich resortach są departamenty odpowiedzialne za cyberbezpieczeństwo. "Na pewno obliguje nas dyrektywa unijna, która stanowi, że do połowy przyszłego roku te kwestie także muszą być uregulowane specjalną ustawą. Trwają prace w rządzie na temat tej ustawy" - mówił Szefernaker.

Rzecznik rządu Rafał Bochenek informował PAP w poniedziałek, że tematami wtorkowych rozmów premier Szydło z szefami rządów Litwy, Łotwy i Estonii będą: bezpieczeństwo, projekty infrastrukturalne, w tym Via Baltica oraz bieżące sprawy z unijnej agendy. "Spotkanie to będzie kontynuacją rozmów, jakie prowadziła premier Beata Szydło w maju tego roku w Tallinie, a które mają przyczynić się do umocnienia współpracy i budowania wspólnoty interesów nie tylko w regionie, ale także w ramach Unii Europejskiej" - wskazywał.

Jak informował, oprócz spotkania plenarnego wszystkich premierów, przewidziane są również spotkania w formacie dwustronnym.