MSZ Rosji wyraziło w niedzielę głębokie zaniepokojenie próbą atomową Korei Północnej. Oceniono, że niezbędne jest "zachowanie zimnej krwi" i powstrzymanie się od wszelkich działań prowadzących do dalszej eskalacji napięcia; zaapelowano o powrót do negocjacji.

Przeprowadzona w niedzielę próba atomowa jest "kolejną demonstracyjną oznaką lekceważenia przez Pjongjang wymogów stosownych rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ i norm prawa międzynarodowego" i jako taka zasługuje na "najbardziej stanowcze potępienie" - oświadczyło MSZ Rosji.

"Poprzez swoje działania, których celem jest destabilizacja globalnego reżimu nierozprzestrzeniania (broni jądrowej), władze Korei Północnej stwarzają poważne zagrożenie dla pokoju i bezpieczeństwa na Półwyspie Koreańskim" - oceniło rosyjskie ministerstwo.

W opinii resortu w powstałej sytuacji "niezbędne jest zachowanie zimnej krwi i powstrzymywanie się od jakichkolwiek działań prowadzących do dalszej eskalacji napięcia".

MSZ w Moskwie wezwało "wszystkie zainteresowane strony do bezzwłocznego powrotu do dialogu i negocjacji" oraz zadeklarowało, że potwierdza gotowość Rosji do "wspólnych wysiłków w tym kierunku".

Północnokoreańskie media podały w niedzielę, że "całkowitym powodzeniem" zakończyła się próba z użyciem bomby wodorowej przeznaczonej do montażu na międzykontynentalnych pociskach balistycznych (ICBM). Kilka godzin wcześniej na terytorium Korei Północnej odnotowano silne wstrząsy sejsmiczne, podobne do tych, które towarzyszyły poprzednim próbom jądrowym w tym kraju. Była to szósta próba atomowa Pjongjangu.