Prace nad projektami ws Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa prowadzone są pod osobistym nadzorem prezydenta - podkreślił wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. Zapytany, czy zespołem przygotowującym projekty kieruje prof. Michał Królikowski, nie potwierdził, ani nie zaprzeczył.

Prezydent Andrzej Duda w lipcu zdecydował o zawetowaniu ustawy o Sądzie Najwyższym i nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Zapowiedział też wtedy podjęcie własnej inicjatywy legislacyjnej w tym obszarze.

Wiceszef Kancelarii Prezydenta pytany w środę w Radiowej Jedynce, czy prawdą jest, że szefem zespołu, który przygotowuje dla prezydenta projekty ustaw ws. SN i KRS jest prof. Michał Królikowski, wiceminister sprawiedliwości w rządzie PO-PSL odpowiedział, że "prace prowadzone są pod osobistym nadzorem pana prezydenta".

"Pan prezydent określa kierunki zmian, prac. Te prace obejmują także szerokie konsultacje" - powiedział Mucha.

"Te prace będą służyły naprawie wymiaru sprawiedliwości i proszę tutaj ze spokojem czekać na komunikaty i czekać na projekty aktów prawnych, które pan prezydent zapowiadał (...) natomiast ja nie potwierdzam ani nie zaprzeczam, nie jestem umocowany, żeby wypowiadać się, co do tego, jakie osoby są zaangażowane w przygotowanie czy opiniowanie" - dodał wiceszef prezydenckiej kancelarii.