Premier Węgier Viktor Orban uznał przywrócenie bezpieczeństwa Europie za najważniejsze zadanie po czwartkowym zamachu w Barcelonie. Taką opinię szef rządu wyraził w depeszy kondolencyjnej przesłanej w piątek premierowi Hiszpanii Mariano Rajoyowi.

"Ten straszny zamach umacnia nasze przekonanie, że w stojącym przed nami okresie najważniejszym zadaniem jest przywrócenie bezpieczeństwa Europy i Europejczyków" – napisał Orban.

"Mogę zapewnić, że mój rząd będzie nadal wszelkimi dostępnymi narzędziami wspierać naszą wspólną walkę z zamachami terrorystycznymi nękającymi Europę" – podkreślił węgierski premier.

Napisał ponadto, że wiadomość o zamachu głęboko nim wstrząsnęła i w imieniu Węgrów przekazał wyrazy współczucia bliskim ofiar, zaś rannym życzył szybkiego powrotu do zdrowia.

Z kolei szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto powiedział w piątek agencji MTI, że zamach w Barcelonie uświadamia, iż rosnące zagrożenie terrorystyczne dotyczy każdego kraju Europy. Uznał też, że dla każdego jest jasne, iż istnieje związek między nielegalną imigracją a terroryzmem.

Jak zaznaczył, Europa musi się obronić i zagwarantować bezpieczeństwo Europejczykom, a w tym celu niezbędne jest wzmocnienie granic strefy Schengen i zmiana polityki imigracyjnej UE. Szijjarto dodał również, że rząd Węgier będzie nadal robił wszystko, by przyczynić się do przywrócenia bezpieczeństwa Europie poprzez ochronę granic zewnętrznych i powstrzymanie nielegalnej migracji.

Wcześniej kondolencje królowi Hiszpanii Filipowi VI przekazał prezydent Węgier Janos Ader, zaś przewodniczący węgierskiego parlamentu Laszlo Koever – szefowej hiszpańskiego Kongresu Deputowanych Anie Marii Pastor Julian oraz przewodniczącemu Senatu Pio Garcii-Escudero Marquezowi.