Będziemy współpracować - PO, Nowoczesna i PSL - ponad podziałami nad prawdziwą reformą wymiaru sprawiedliwości - zapowiedział we wtorek lider Nowoczesnej Ryszard Petru. Komentując weta prezydenta ws. ustaw o Sądzie Najwyższym i KRS ocenił, że w tej sprawie wygrała Polska.

"Wygrała Polska, która głosowała na opozycję, ale również ta Polska, która głosowała na PiS. To naprawdę dobra decyzja, że te dwa weta były" - powiedział Petru podczas wspólnej konferencji opozycji w Sejmie.

"Mogę powiedzieć, tak jak tutaj jesteśmy jako liderzy i też przedstawiciele opozycji, że będziemy współpracować ponad podziałami nad prawdziwą reformą wymiaru sprawiedliwości, której Polska potrzebuje" - oświadczył.

"Taką, która obniża koszty, taką, która przyspiesza procesy sądowe, taką, która będzie powodowała, że język używany w sądach będzie zrozumiały dla Polaków; żeby procedury były przyspieszone, żeby było więcej informatyzacji w systemie sądowniczym, żeby więcej spraw było poza sądami, czyli w formie mediacji" - zapowiedział lider Nowoczesnej.

"Deklarujemy już dzisiaj, że będziemy współpracować w ramach opozycji - Platforma, Nowoczesna, PSL - nad takim rozwiązaniem i nasi eksperci, zarówno ci parlamentarni jak i pozaparlamentarni, deklarują taką współpracę" - dodał polityk.

"Pamiętajmy, że to była bitwa, ale być może czekają nas kolejne bitwy w przyszłości, być może już na jesieni i można powiedzieć jak tu jesteśmy wszyscy liderzy opozycji - deklarujemy, że będziemy w tych fundamentalnych sprawach dla Polski zawsze ponad podziałami współpracować" - oświadczył Petru.