Wizyta prezydenta USA Donalda Trumpa w Warszawie jest oznaką dużej uwagi, jaką Stany Zjednoczone przywiązują do Europy Wschodniej i Środkowej – oświadczyła w czwartek prezydent Litwy Dalia Grybauskaite.

„Ta wizyta ma dla naszego regionu nie tylko znaczenie symboliczne, ale też ogromne znaczenie praktyczne” - powiedziała prezydent w wywiadzie dla radia publicznego LRT.

Grybauskaite przypomniała, że USA zwiększyły wydatki na amerykańskich wojskowych w Europie o 40 proc. i zaznaczyła, że „wzmocni to czynnik odstraszający w naszym regionie”.

„To dobry znak, że Stany Zjednoczone Ameryki demonstrują takie zrozumienie i wsparcie dla naszego regionu” - powiedziała litewska prezydent dodając, że to rozwiewa wcześniejsze spekulacje na temat możliwości zmniejszenia zainteresowania USA Europą.

Grybauskaite zapowiedziała, że podczas spotkania z Trumpem zwróci uwagę na wyzwania stojące przed naszym regionem i przedstawi oczekiwania Litwy.

Prezydent Litwy w czwartek bierze udział w warszawskim szczycie Trójmorza i spotkaniu z Trumpem podczas obrad na Zamku Królewskim.