Kryzys rządowy jest zażegnany - oświadczył we wtorek premier Finlandii Juha Sipila. 21 posłów, którzy odeszli z partii Finowie, utworzy nowe ugrupowanie, razem z którym rząd będzie mieć większość.

Przewidziane na wtorkowe popołudnie spotkanie z prezydentem Sauli Niinisto w celu rozwiązania rządu zostało odwołane. Premier Sipila, lider Centrum Finlandii (KESK) stojący na czele rządu od połowy 2015 r. wierzy, że propozycja kontynuowania prac zostanie zaakceptowana przez drugą partię rządzącą - Koalicję Narodową (KOK).

Razem z nowym ugrupowaniem rząd będzie mieć wystarczającą większość, czyli 107 posłów w jednoizbowym 200-mandatowym parlamencie. Dotychczas rząd z partią Finowie dysponował 123 mandatami.

Nowa Alternatywa (fin. Uusi vaihtoehto) została sformowana we wtorek w południe w trakcie posiedzenia partii Finowie z jej nowym liderem Jussim Halla-aho na czele. Do nowej grupy parlamentarnej przeszli wszyscy obecni ministrowie w rządzie Sipili wywodzący się z partii Finowie, w tym Timo Soini, poprzedni lider ugrupowania, który kierował partią przez ostatnie 20 lat. Obecnie Soini jest ministrem spraw zagranicznych.

„Jesteśmy gotowi kontynuować pracę w rządzie z premierem Juhą Sipilą, w takim samym składzie i dotychczasowym programem” - oświadczył przewodniczący Nowej Alternatywy Simo Elo. Według niego prawdopodobne jest, że przed nowymi wyborami zostanie ustanowiona nowa partia.

Grupa oświadczyła, że jej celem jest dążenie do sprawiedliwości, równouprawnienia i szacunku dla pracy oraz przedsiębiorczości. „W ten sposób informujemy wszystkich Finów, że będziemy kontynuować działanie” - czytamy w oświadczeniu grupy.

„Rozmawiałem z przewodniczącym Simo Elo. Przysłał mi dokumenty powołujące grupę. Zapewnił, że zdecydowano o wspieraniu obecnych ministerstw i projektów rządowych, w tym tych, które nie zostały jeszcze zakończone” - powiedział premier Sipila. Dodał, że rozmawiał z marszałkiem parlamentu Marią Lohela i zarezerwował czas na przedstawienie parlamentowi nowych informacji. Jest to potrzebne do uzyskania przez rząd wotum zaufania.

Poinformował, że konsultował się w sprawie swoich działań z konstytucjonalistami i według nich cała rada ministrów może dalej pracować w takim samym składzie i z takim samym programem bez potrzeby zarządzania nowych wyborów. Wieczorem premier Sipila ma spotkać się z koalicjantami w celu omówienia bieżącej sytuacji.

Jussi Halla-aho, lider partii Finowie powiedział na konferencji prasowej, że ucieczka posłów była planowa i jest w tym dużo historycznej ironii.

Kryzys rządowy w Finlandii rozpoczął się w sobotę, kiedy na kongresie partii Finowie jej nowym przewodniczącym został Halla-aho, znany z eurosceptycyzmu, a także radykalnych i nacjonalistycznych poglądów. Obecnie jest eurodeputowanym. Sprzeciwia się polityce imigracyjnej rządu i uważa, że miejsce Finlandii jest poza Unią Europejską. Po rozłamie ugrupowanie będzie miało 16 posłów w fińskim parlamencie.

Liderzy tworzących rząd partii KESK i KOK zgodnie stwierdzili w poniedziałek, że nie widzą możliwości współpracy z nowym zarządem partii Finowie.