Stanowisko państw Grupy Wyszehradzkiej ws. migrantów jest spójne i jednolite - powiedział w poniedziałek szef MSWiA Mariusz Błaszczak po spotkaniu ministrów spraw wewnętrznych Grupy. Metody relokacji przyciągają kolejne fale emigracji do Europy, są nieskuteczne – dodał.

Tematem rozmów w Warszawie były m.in. działania polskiej prezydencji w V4 (Polska objęła roczne przewodnictwo w ramach Grupy 1 lipca 2016 roku), współpraca na rzecz ochrony granic Unii Europejskiej oraz o bezpieczeństwo wewnętrzne.

"Państwa grupy Wyszehradzkiej mówią jednym głosem. Głos nasz wspólny jest doskonale słyszalny w Unii Europejskiej. (...) Jest to głos rozsądku" – powiedział minister Błaszczak.

"Staramy się przeciwdziałać największemu wyzwaniu, jaki stanęło przed Unią Europejską, największemu problemowi jaki trawi Unię Europejską, czyli kryzysowi migracyjnemu. Nasze stanowisko jest spójne i jednolite. Uważamy, że metody relokacji przyciągają kolejne fale emigracji do Europy, że są nieskuteczne" – powiedział.

Reklama

Grupa Wyszehradzka to najważniejsze ugrupowanie współpracy regionalnej w Europie Środkowej. Współpraca w ramach V4 nie ma charakteru instytucjonalnego i opiera się na konsultacjach w ramach cyklicznych spotkań na różnych szczeblach politycznych.