Frustracja, wynikająca z braku poczucia integracji, sprzyja terroryzmowi; Europa potrzebuje współpracy służb specjalnych - powiedział w poniedziałek rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński.

Pytany przez Polskie Radio 24 o stanowisko prezydenta po ostatnich atakach w Londynie Łapiński ocenił, że "Europa potrzebuje jedności i solidarności w walce z terroryzmem, jedności i solidarności nie tylko w wymiarze werbalnym, ale przede wszystkim w wymiarze współpracy służb specjalnych, sił porządkowych, bo żadne z państw samo nie zwalczy terroryzmu".

Dodał, że choć obecnie Polska jest krajem bezpiecznym, "musimy pamiętać, że terroryzm jest zjawiskiem, które może uderzyć w każdej chwili i każdym miejscu",

Zdaniem Łapińskiego "być może model integracji, który zakładał, że będą społeczeństwa multikulturowe, że ci imigranci się zintegrują, jednak poniósł porażkę". Jak dodał rzecznik, państwa zachodnie przyjęły imigrantów, ale nie zadbały o ich integrację, i dziś "ci ludzie mają poczcie, że pracują za gorsze pieniądze, w gorszych zawodach, że nie osiągnęli sukcesu, że chociaż mieszkają i pracują na dobrobyt tych krajów, to nie korzystają z tego".

"Frustracja rodzi się z tego, że nie czują się zintegrowani, nie czują się częścią tego społeczeństwa" - powiedział. Postawił pytanie, "jak to się dzieje, że ci ludzie po tylu latach się nie zintegrowali", zwracając uwagę, że zamachów dokonują nie imigranci, lecz ludzie, którzy urodzili się i wychowali w Europie.

Łapiński zastrzegł, że choć "te wszystkie zamachy wychodzą od osób z jednego kręgu kulturowego czy cywilizacyjnego", to nie można postawić znaku równości między islamem i terroryzmem. "Ale jednak jest tak, że dzisiaj terroryzm jest terroryzmem islamskim, pewna radykalna część islamu wypowiedziała wojnę cywilizacji Zachodu" - powiedział.