Jury konkursu w uzasadnieniu wyboru stwierdziło, że zestaw prac: „Skargi Hioba 5”, „Skargi Hioba 6”, „Skargi Hioba 7” cechuje „wielka ekspresja tematu i formy”. „Wyrazistość prac tworzy materialna struktura, która przywołuje wspomnienie dramatycznych wydarzeń miejsca” – ocenili w protokole jurorzy.

Zdobywca Grand Prix otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 15 tys. zł.

Obrady sześcioosobowego jury rozpoczęły się w piątek i zakończyły w sobotę.

Laureatem pierwszej nagrody i zdobywcą 8 tys. zł został Andrzej Rachoń ze Staszowa za zestaw trzech prac „Pejzaż prowincjonalny”. Według jurorów to „kompozycja zrównoważona o dużej kulturze plastycznej”, którą cechuje „kontemplacyjny charakter i minimalizm użytych środków”.

Druga nagroda i 6 tys. zł przypadła Monice Polak z Wrocławia za zestaw prac: „Memory stick”, „Extended period of validity”, „Flashback I”. W ocenie komisji, pokazany w nagrodzonych portretach „proces przemijania charakteryzuje się wyjątkowo trafnym użyciem środków wyrazu”.

Trzecie miejsce zajęła Violetta Kulikowska-Parkasiewicz z Olsztyna, którą nagrodzono za trzy prace z cyklu „Pewne wątpliwości”: „Ale po co”, „Może”, „Chyba”. Komisja uznała, że rysunki te bazują „na tradycji sztuki konceptualnej, gdzie świadomie wykorzystano minimalistyczną formę oraz znaki”. Autorka otrzymała 4 tys. zł.

Jurorzy przyznali też 10 wyróżnień honorowych.

Na konkurs nadesłano 320 prac 122 autorów. Oceniała je komisja, którą tworzyli specjaliści z dziedziny sztuki współczesnej: prof. Leszek Mądzik z Lublina (przewodniczący), prof. Wiktor Jędrzejec z Warszawy, Louisa Karapidakis z Aten, prof. Piotr Kielan z Wrocławia, prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego Antoni Nikiel, Stanisław P. Makara z Lubaczowa (kurator konkursu).

Jurorzy podkreślili „wielką różnorodność stylistyczną i formalną nadesłanych prac oraz ich wysoki artystyczny poziom”.

Zwycięskie prace trafią do istniejącej od lat 50. XX w. kolekcji polskiego rysunku współczesnego Muzeum Kresów w Lubaczowie, która reprezentuje najbardziej znaczące zjawiska w polskiej sztuce współczesnej ostatnich kilkudziesięciu lat. W zasobach muzeum znajduje się około tysiąca prac i jest to jedna z największych takich kolekcji w Polsce.

Wszystkie nagrodzone prace, a także inne, wybrane przez jury (łącznie 76 dzieł autorstwa 36 artystów) znajdą się na wystawie pokonkursowej, która zostanie otwarta we wrześniu. Na niej zostaną ogłoszone wyniki konkursu, a laureaci otrzymają nagrody. Wystawa pokonkursowa prezentowana będzie w Galerii Oficyna przy Muzeum Kresów w Lubaczowie. Honorowym patronatem objął ją m.in. minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Wystawie towarzyszyć będzie katalog, w którym znajdą się wszystkie nagrodzone i wyróżnione prace oraz rysunki zakwalifikowane do wystawy. Publikację otrzymają nie tylko uczestnicy konkursu, ale także środowiska twórcze i biblioteki naukowe z całego kraju.

Organizowane od 1993 roku triennale jest ogólnopolską imprezą cykliczną dla profesjonalnych artystów plastyków. Jego celem jest przede wszystkim prezentacja i promocja sztuki rysunkowej. Triennale pozwala na rejestrowanie najnowszych zjawisk artystycznych i tendencji w dziedzinie polskiej sztuki współczesnej.

Każdej edycji triennale towarzyszy album zawierający m.in. noty artystów, których prace wybrano na wystawę, fotografie ich rysunków.

Agnieszka Pipała(PAP)