Na Malcie odbędą się w sobotę przedterminowe wybory parlamentarne, które - jak ogłosił premier Joseph Muscat - mają być wotum zaufania dla jego rządu w związku z zarzutami o korupcję; zdaniem opozycji oskarżenia te podważają wiarygodność kraju i jego gospodarki.

Muscat, którego kadencja upływa w przyszłym roku, ogłosił termin wyborów na wiecu swojej Partii Pracy na początku maja; wcześniej opozycyjna Partia Nacjonalistyczna wezwała go do ustąpienia w związku zarzutami korupcyjnymi dotyczącymi jego żony i bliskich współpracowników.

Postępowanie w tej sprawie toczy się w sądzie, jednak Muscat postanowił nie czekać na jego wynik, lecz rozpisać wybory - zwraca uwagę Politco.eu.

Żona premiera oskarżana jest o przyjęcie 1 mln dol. od córki prezydenta Azerbejdżanu za pośrednictwem firmy założonej przez kancelarię prawniczą Mossack Fonseca działającą w rajach podatkowych i znaną ze skandalu Panama Papers.

Ten sam skandal zaszkodził szefowi kancelarii Muscata Keithowi Schembriemu oraz byłemu ministrowi energetyki i zdrowia Konradowi Mizziemu, gdy okazało się, że mają oni udziały w funduszach w Nowej Zelandii oraz firmach w Panamie; obydwaj politycy usiłowali też bez powodzenia otworzyć konta bankowe w ośmiu bankach ulokowanych w rajach podatkowych - podaje Politico.

Wybory na Malcie będą jak zwykle rywalizacją dwóch ugrupowań, które zdominowały scenę polityczną: socjaldemokratycznej Partii Pracy Muscata i chadeckiej Partii Nacjonalistycznej, której przewodzi Simon Busuttil.

Sondaże wskazują na niewielką przewagę formacji Muscata, która - jak wyjaśnia Reuters - przypisuje sobie sukcesy w postaci silnego wzrostu gospodarczego, oscylującego w ostatnich latach wokół 6 proc. PKB, i niskiego bezrobocia (rzędu 4 proc.).

Opozycja oskarża premiera o podważanie rządów prawa oraz niezależności demokratycznych instytucji, a nawet finansowanie wzrostu między innymi poprzez kontrowersyjną praktykę sprzedawania cudzoziemcom, w tym rosyjskim oligarchom, maltańskich paszportów w ramach programu zwanego Obywatelstwo za Inwestycje - podaje Politico.

Na tym właśnie programie miał się wzbogacić szef kancelarii premiera, oskarżany o branie łapówek w zamian za maltańskie obywatelstwo; były minister zdrowia i energetyki miał natomiast otrzymać łapówkę od inwestorów zainteresowanych projektem budowy elektrowni - pisze Reuters, cytując zarzuty opozycji.

Malta sprawuje właśnie rotacyjne przewodnictwo w Radzie UE. Niezależne maltańskie media podkreślają przed sobotnimi wyborami, że zarzuty korupcyjne naruszają dobre imię państwa i godzą w wiarygodność jego gospodarki, a rząd Muscata kompromituje również jego nepotyzm, nominacje partyjnych lojalistów i nierespektowanie prawa.

Muscat broni się, argumentując, że jego rząd osiągnął świetne wyniki gospodarcze, a wybory muszą się odbyć natychmiast, aby położyć kres sytuacji, w której ucierpieć może biznesowa wiarygodność kraju, co w rezultacie spowolniłoby wzrost.

"Prawdziwa stawka w tych wyborach jest większa niż wzrost (gospodarczy)" - pisze jednak w artykule redakcyjnym anglojęzyczny "The Malta Business Weekly".

Magazyn podkreśla, że zarzuty związane ze skandalem Panama Papers dotyczą korupcji na skalę międzynarodową, inspirują więc krytyczne reakcje międzynarodowej opinii publicznej, która przedstawia Maltę jako "raj podatkowy, gdzie pieniądze mają siłę argumentu".

"Times of Malta" przypomina, że rząd Muscata ma na swym koncie nie tylko wzrost gospodarczy i nadwyżkę eksportową, ale też takie zmiany jak darmowa opieka nad dziećmi, przepisy poprawiające sytuację kobiet oraz społeczności LGBT.

Ale jednocześnie rząd kontroluje znaczną część sektora medialnego, a premier i jego otoczenie "zadeklarowali bojkot wszelkich niezależnych mediów", z czego one same oraz wyborcy "muszą wyciągnąć własne wnioski" - konkluduje anglojęzyczny dziennik.

Muscat został premierem w 2013 roku. Sondaże opinii dają mu przewagę nad Partią Nacjonalistyczną rzędu 4 punktów procentowych, na jego zwycięstwo stawiają również bukmacherzy.