Po 28 latach wolnej Polski zajmujemy się usuwaniem z przestrzeni publicznej symboli totalitarnych, to jest wielkie zaniechanie mojego pokolenia i wy to macie zmienić - powiedział do młodzieży prezes IPN Jarosław Szarek w dniu obrad Sejmu Dzieci i Młodzieży.

"Dzisiaj, po 28 latach wolnej Polski, zajmujemy się usuwaniem z przestrzeni publicznej symboli systemów totalitarnych, to jest wielkie zaniechanie mojego pokolenia i wy to macie zmienić" - powiedział prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Szarek przypomniał o zbliżającej się 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. "Przed nami wielka rocznica - 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości (...). To wy będziecie następnym pokoleniem, które będzie budowało i kształtowało Polskę. To od waszych wyborów będzie zależała przyszłość Polski, ale doświadczenie mojego pokolenia mówi o tym, że nie możemy porzucać naszej tożsamości, to jest doświadczenie, które wynika z naszej przeszłości" - podkreślił.

Reklama

"Dzisiaj, w momencie, gdy Europa się pogubiła i stoi przed wieloma problemami, to wy możecie stworzyć inną Polskę, która będzie wzorem dla tej Europy" - zaznaczył.

Prezes IPN poinformował, że razem ze Związkiem Harcerstwa Polskiego IPN zamierza przeprowadzić akcję "Pierwszy Dzień Wolności". "Przeprowadzimy wielką akcję +Pierwszy Dzień Wolności+ o 1918 roku, żeby każdy z was znalazł bohaterów - czasem to był aptekarz, czasem to był miejscowy lekarz, robotnik, ksiądz, ludzie w małych miasteczkach - którzy w 1918 roku uczynili wszystko, aby od zaborców przejąć władzę" - powiedział.

"Odnajdźcie tych ludzi, szukajcie ich, być może to są wasi krewni, absolwenci waszych szkół, niech oni trafią - prawdziwi bohaterowie naszej niepodległości - na tabliczki ulic, nazwy placów" - zaapelował.

Zadanie rekrutacyjne do tegorocznej, XXXIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży polegało na ustaleniu przez uczniów, czy w przestrzeni publicznej, którą zamieszkują, znajduje się miejsce, którego nazwa nawiązuje do systemu totalitarnego. Jeśli takie miejsce jest, musieli zaproponować działania zmierzające do zmiany nazwy, zaproponować nowego patrona - bohatera lokalnego - i upowszechniać wiedzę o nim. Jeśli takiego miejsca nie ma, zadaniem młodzieży było znaleźć miejsce warte upamiętnienia, które nie ma patrona, i wskazać nowego bohatera oraz rozpropagować o nim wiedzę w społeczności lokalnej.