Zbigniew Brzeziński należał do najskuteczniejszych myślicieli w sprawach publicznych, odegrał wielką rolę w polityce międzynarodowej - wskazał w sobotę rosyjski politolog Jewgienij Minczenko. Określił przy tym Brzezińskiego jako zwolennika "izolacji Rosji".

Minczenko, który kieruje Międzynarodowym Instytutem Ekspertyzy Politycznej ocenił, że "można różnie się odnosić do ideologii, którą rozwijał" Brzeziński, jednak stworzył on określoną koncepcję polityki zagranicznej USA, którą aktywnie realizował.

Ekspert w radiu Echo Moskwy zauważył, że Brzeziński, nie pełniąc już funkcji oficjalnych i nie mając bezpośredniego wpływu na podejmowane przez władze USA decyzje, "dzięki swoim publicznym opiniom eksperckim bardzo poważnie wpływał na politykę realizowaną przez liczne administracje" w Waszyngtonie.

Minczenko ocenił Brzezińskiego jako "jednego z ideologów izolacji Rosji". Zdaniem rosyjskiego eksperta "jedną z głównych metafor" Brzezińskiego było to, iż "Rosja nigdy nie stanie się imperium, jeśli oderwie się od niej Ukrainę" (Brzeziński pisał m.in., że bez Ukrainy Rosja przestaje być imperium eurazjatyckim - PAP).

Według Minczenki właśnie tę koncepcję realizowało "wielu polityków europejskich i amerykańskich".

Prof. Zbigniew Brzeziński, jeden z najbardziej wpływowych politologów i strategów polityki zagranicznych USA, były doradca ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta USA Jimmy'ego Cartera (1977-81) zmarł w piątek w szpitalu w Falls Church, w stanie Wirginia, w wieku 89 lat.