Według gazety "tajna instrukcja" z takimi wytycznymi jest rozsyłana do uczestników kongresu. "SE" poinformował o tym w piątek, w swoim wydaniu internetowym.

"Biura prasowe organizatorów, rekomendują uczestnikom paneli dyskusyjnych, aby z uwagi na niebezpieczeństwo skupienia uwagi mediów na tematach niezwiązanych z tematyką Kongres, niepodnoszenie w dyskusji kwestii wynagrodzeń sędziów i pełnomocników, tematów związanych z postępowaniami dyscyplinarnymi (…), mogących mieć negatywny wpływ na postrzeganie zawodów adwokatów, radców prawnych i sędziów" - donosi "SE".

Według dziennika, biura prasowe organizatorów kongresu rekomendują też jego uczestnikom "nieużywanie słów w rodzaju: kasta, nasza korporacja i podobnych znaczeń", które mogłyby zostać użyte przeciwko środowisku prawniczemu.

Gazeta cytuje fragment dokumentu brzmiący: "Proponujemy skupienie się na informacji, że działamy w interesie obywatela, a nie w interesie własnym. Jednocześnie pragniemy przypomnieć, że na terenie Centrum Kongresowego będą przedstawiciele mediów, nagrywający przebieg Kongresu. Uprzejmie prosimy o zachowanie powagi i uważności w trakcie Kongresu i podczas rozmów w kuluarach".

Szefowa biura prasowego Naczelnej Rady Adwokackiej Joanny Sędek, zapytana przez "SE" o "tajną instrukcję" powiedziała, że

te rekomendacje to oddolna inicjatywa zespołu medialnego utworzonego na rzecz kongresu.

"Zagadnienia tu poruszone miały zwrócić uwagę osób występujących w panelach, aby nie skupiały się na bolączkach zawodowych, ponieważ Kongres ma na celu omówienie szczególnie problemów obywateli. Dlatego dyskusje na takie tematy, jak wynagrodzenia sędziowskie, czy stawki adwokackie powinny być omawiane na innym forum niż Kongres Prawników Polskich" - powiedziała "SE" Sędek.

"Zależy nam, żeby do szerokiego grona odbiorców trafił jasny i precyzyjny komunikat, by skupić się na merytorycznej stronie Kongresu" - dodała.

"SE" poprosił też o komentarz w sprawie posłankę PiS, Krystynę Pawłowicz, która jest członkiem Krajowej Rady Sądownictwa. Według niej, "instrukcja" kompromituje organizatorów i sam kongres.

W sobotę, w Katowicach na Kongresie Prawników Polskich - organizowanym przez Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia", Naczelną Radę Adwokacką oraz Krajową Radę Radców Prawnych - uczestniczyć będą sędziowie, adwokaci i radcowie prawni z całego kraju. Mają dyskutować o reformie wymiaru sprawiedliwości i stanie praworządności w Polsce.