Mniejszość polska w Niemczech jest nieuznawana, to jest niezwykle dziwne i to musimy zmienić - powiedział w piątek marszałek Senatu Stanisław Karczewski (PiS).
Reklama

W piątek pierwszą oficjalną wizytę w Warszawie złoży prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier. Spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą oraz z premier Beatą Szydło.

Marszałek Senatu powiedział w TV Republika, że w agendzie jednej i drugiej rozmowy jest kwestia mniejszości polskiej w Niemczech.

"Podczas każdej rozmowy z politykami niemieckimi mówię o Polakach mieszkających w Niemczech. Mówię o nierównomiernym traktowaniu mniejszości polskiej w Niemczech i mniejszości niemieckiej w Polsce (...). Zawsze tłumaczy się, że to jest w gestii landów, a nie rządu federalnego" - powiedział Karczewski.

Jak podkreślił, Senat zajmuje się Polonią i Polakami mieszkającymi za granicą. "W różnych krajach jest różnie, ale tak źle jak w Niemczech nie ma tutaj, w Europie. To jest taka wyspa, gdzie Polacy są nagorzej traktowani. Ta mniejszość jest nieuznawana" - powiedział Karczewski.

"Tam mieszka bardzo duża ilość Polaków, więc to jest niezwykle dziwne i to musimy zmienić, i te rozmowy będą temu służyły (...). O tym trzeba mówić, o tym nierównomiernym traktowaniu Polaków, mniejszości polskiej przez poszczególne landy" - dodał.

W piątek marszałek Senatu miał rozmawiać z prezydentem Niemiec. "Niestety odwołał on jednak swoją wizytę w parlamencie" - informował w środę na Twitterze Karczewski.