Wraz z ogłoszeniem wyników wyborów prezydenckich we Francji z całego świata popłynęły wiadomości z gratulacjami dla zwycięzcy.

Prezydent Andrzej Duda skierował do Emmanuela Macrona depeszę gratulacyjną. „W imieniu Narodu Polskiego i swoim własnym składam Panu szczere gratulacje z okazji wyboru na Prezydenta Republiki Francuskiej” – napisał prezydent i dodał, że w najbliższym czasie liczy na spotkanie „które pozwoli na podjęcie dialogu na temat przyszłości wspólnej Europy, zbudowanej na zasadach wzajemnego szacunku równych państw i wolnych narodów”. Prezydent wyraził też nadzieję na wzmocnienie współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego.

Na wynik wyborów szybko zareagował na Twitterze prezydent USA. Donald Trump napisał: „Gratuluję Emmanuelowi Macronowi wielkiego zwycięstwa w wyborach na kolejnego prezydenta Francji. Czekam niecierpliwie na współpracę z nim”.

Prezydent Chin Xi Jinping w wiadomości gratulacyjnej zapewnił, że „Państwo Środka jest gotowe współpracować z Francją, aby posunąć bliskie i wszechstronne chińsko-francuskie partnerstwo strategiczne na wyższy poziom”.

Depesza gratulacyjna z Kremla zawierała przekonanie, że „szczególnie ważne jest przezwyciężenie wzajemnej nieufności i zjednoczenie wysiłków w celu zapewnienia stabilności międzynarodowej i bezpieczeństwa”. Władimir Putin zapewnił o „gotowości do konstruktywnej współpracy w aktualnych kwestiach agendy dwustronnej, regionalnej i międzynarodowej".

Do wyniku francuskich wyborów prezydenckich za pośrednictwem Facebooka odniósł się prezydent Ukrainy. Petro Poroszenko pogratulował Macronowi i podziękował za bezkompromisowe poparcie dla Ukrainy w warunkach rosyjskiej agresji. „Wraz ze zwycięstwem Emmanuela Macrona w wyborach prezydenckich we Francji Ukraina zdobyła sojusznika w walce o odnowienie swej suwerenności i integralności terytorialnej” – dodał Poroszenko.

Także premier Beata Szydło pogratulowała prezydentowi elektowi Francji. „Istotne, by państwa sojusznicze mówiły jednym głosem i zgodnie realizowały rozwiązania niezbędne do zapewnienia trwałego pokoju i dobrobytu naszych społeczeństw” – napisała w liście do Emmanuela Macrona szefowa polskiego rządu.

W rozmowie telefonicznej kanclerz Niemiec Angela Merkel wyraziła Macronowi uznanie za jego zaangażowanie w kampanii wyborczej na rzecz „zjednoczonej i otwartej na świat" Unii Europejskiej. „Decyzja francuskich wyborców jest jasnym opowiedzeniem się za Europą" - powiedziała szefowa niemieckiego rządu.

Premier Wlk. Brytanii Theresa May gratulując francuskiemu prezydentowi elektowi powiedziała, że „Zjednoczone Królestwo życzy sobie zachowania silnych partnerskich więzi z UE po opuszczeniu wspólnoty". O treści rozmowy telefonicznej poinformował rzecznik brytyjskiego rządu.

Przewodniczący Rady Unii Europejskiej Donald Tusk napisał na Twitterze: „Gratulacje dla Emmanuela Macrona i dla narodu francuskiego, że wybrał Wolność, Równość i Braterstwo, a nie tyranię nieprawdziwych informacji”.

Emmanuel Macron - centrysta i kandydat proeuropejski – wygrał w niedzielę drugą turę wyborów prezydenckich we Francji, zdobywając 66,1 proc. głosów - wynika z ostatecznych rezultatów opublikowanych w poniedziałek przez francuskie MSW.

Jego rywalka w drugiej turze, kandydatka skrajnej prawicy Marine Le Pen otrzymała 33,9 proc. głosów.