Mamy nadzieję, że prezydent Emmanuel Macron odwiedzi Polskę i podejmie z nami rozmowy, by wspólnie rozwiązywać problemy europejskie, które przed nami stoją - powiedział w poniedziałek szef MSZ Witold Waszczykowski.

Waszczykowski poinformował też, że w ciągu "kilku-kilkunastu" tygodni zostanie powołany polski ambasador w Paryżu.

Szef polskiego MSZ na konferencji prasowej po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Portugalii Augusto Santosem Silvą pogratulował Macronowi wyborczego zwycięstwa. "Mamy nadzieję, że prezydent Emmanuel Macron odwiedzi Polskę i podejmie z nami rozmowy, by wspólnie rozwiązywać problemy europejskie, które przed nami stoją" - powiedział.

Waszczykowski został zapytany, jakie są polskie oczekiwania wobec nowego prezydenta Francji.

"Oczekujemy przede wszystkim, że odejdzie już prezydent Francji od retoryki wyborczej, która rozumiem, była na użytek wewnętrzny i niesłusznie w tej retoryce wewnętrznej posługiwał się przykładami polskimi. Uważam, że to było zagranie co najmniej niezręczne i ta retoryka wraz z wyborem prezydenta Macrona się skończyła" - odparł szef polskiej dyplomacji.

Pytany, kiedy zostanie powołany polski ambasador we Francji, Waszczykowski odpowiedział, że "nowy ambasador Polski we Francji będzie w Paryżu w ciągu kilku-kilkunastu tygodni".

Niezależny kandydat Emmanuel Macron zdobył w niedzielę 66,1 proc. głosów w II turze wyborów prezydenckich we Francji - wynika z danych opublikowanych w poniedziałek nad ranem przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Francji. Jego rywalka Marine Le Pen zdobyła 33,9 proc. oddanych głosów.