Konstytucja 3 Maja była i jest dla nas, jako społeczeństwa, jako narodu ważna - powiedział w środę w trakcie uroczystości przemówienia na Placu Zamkowym w Warszawie prezydent Andrzej Duda. "Nie ma w Polsce obcych panów, czyli Polska jest wolna; Polska staje się silna " - dodał.

W południe na Placu Zamkowym w Warszawie rozpoczęły się główne uroczystości w 226. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja

"Ustawę rządową, jak wtedy nazwano - z której my Polacy do dzisiaj jesteśmy tak ogromnie dumni, i której uchwalenie czcimy, jako święto państwa, zawsze w wolnej Polsce. A także czcilismy w czasach, kiedy czy to Polski nie było, czy wolnej Polski nie było. Czciliśmy ją wtedy nawet ryzykując wywiezieniem, a czasem życiem. Tak, była i jest ona dla nas, jako społeczeństwa, jako narodu ważna"" - powiedział prezydent Duda.

"Nie ma w Polsce obcych panów, czyli Polska jest wolna. Polska staje się silna. To marzenie o wolnej i silnej Polsce jest głęboko wrośnięte w serce naszego narodu. I było już wtedy przed wiekami, kiedy tamtą pieśni układano. To własnej dlatego jesteśmy tak dumni z Konstytucji 3 maja, że ona niosła w sobie nadzieję budowy silnego, wolnego państwa. Ze ona niosła w sobie głęboką nadzieję suwerenności, niezależności, głęboką nadzieję tego, że sami sobie poradzimy ze wszystkimi trudnościami, ze pokonamy naszych odwiecznych wrogów, że będziemy mogli sami decydować o sobie w naszym kraju. To wszystko niosła w sobie Konstytucja 3 Maja" - podkreśli l prezydent RP.