Jak poinformował PAP Tomasz Pieszko - jeden z inicjatorów akcji, uczeń Gimnazjum im. Michała Balińskiego - akcja sprzedaży flag za 1 euro została zorganizowana w ubiegłą niedzielę przy kościołach w Jaszunach i Solecznikach.

„Sprzedaliśmy wszystkie flagi, które posiadaliśmy” - powiedział Tomasz i zapowiedział, że akcja będzie kontynuowana w przyszłym roku i zostanie rozszerzona o inne miejscowości Wileńszczyzny, w większości zamieszkałej przez Polaków.

Reklama

Biało-czerwone flagi, które sprzedawała młodzież na Wileńszczyźnie przed obchodzonym we wtorek Dniem Flagi RP, ufundowały organizacje społeczne z Polski, a pieniądze pozyskane ze sprzedaży zostaną przekazane na cele charytatywne.

Akcja „Polska flaga w polskim domu” to kolejna akcja patriotyczna zorganizowana przez gimnazjalistów z Jaszun, Tomasza Pieszkę i Kazimierza Liplańskiego. W lutym, z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, zorganizowali oni akcję "Nazwisko po polsku, bo jestem Polakiem”, w ramach której litewscy Polacy byli zachęcani do zapisywania w sieciach społecznościowych swego nazwiska w wersji polskiej, a nie powszechnie obowiązującej - zlituanizowanej.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)