Po intensywnych opadach systematycznie rośnie poziom rzek na południu woj. śląskiego i w zachodniej Małopolsce. W piątek starosta cieszyński ogłosił w powiecie pogotowie przeciwpowodziowe.

W regionie stany ostrzegawcze przekroczyły m.in. Olza w Cieszynie oraz Wisła w Wiśle, Skoczowie i Jawiszowicach oraz Soła w Żywcu i Oświęcimiu.

Na Śląsku Cieszyńskim woda wystąpiła już na lokalne drogi. Policjanci poinformowali, że podtopione są szosy z Dębowca do Ochab i z Drogomyśla do Pruchnej. Najszybciej przybywa tutaj wody w Olzie. Jej stan o godz. 7 wynosił 198 cm i przekraczał ostrzegawczy o 58 cm. Od godz. 6 przybyło 16 cm. Do alarmowego brakuje 32 cm. Wisła w Skoczowie osiągnęła 223 cm. Do poziomu alarmowego brakuje jej jeszcze 37 cm.

W rejonie Bielska-Białej stany ostrzegawcze zostały przekroczone na rzece Białej i Iłownicy w Czechowicach-Dziedzicach. Na Żywiecczyźnie wezbrały Koszarawa i Soła.

Reklama

Pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje w mieście Oświęcimiu w zachodniej Małopolsce. Strażacy poinformowali jednak, że w powiecie oświęcimskim nie podejmowali jeszcze działań związanych z tym zagrożeniem. Do poziomu alarmowego niebezpiecznie zbliża się tu Wisła w Jawiszowicach. Rano jej poziom wynosił 606 cm. Do alarmu brakuje już tylko 24 cm. Wysoki jest także stan Soły w Oświęcimiu – 420 cm (stan alarmowy to 460 cm).

Synoptycy IMGW w Krakowie wydali ostrzeżenie o intensywnych opadach deszczu w Beskidzie Śląskim i Żywieckim. Obowiązuje ono do godz. 23 w piątek.