Poinformował o tym w czwartek PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi Krzysztof Kopania.

Jak wynika z dotychczasowych ustaleń, w miejscowościach województwa łódzkiego i kujawsko–pomorskiego działała zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się nielegalnym wytwarzaniem wyrobów tytoniowych. W ub. tygodniu przeszukano jedną z posesji znajdującą się na terenie powiatu kutnowskiego, gdzie znaleziono profesjonalną linię technologiczną przystosowaną do wyrobu papierosów.

W czasie trwania produkcji zatrzymano pięciu mężczyzn w wieku od 25 do 43 lat, w tym czterech obywateli Łotwy. Znaleziono również ponad 2,6 tony krajanki tytoniowej oraz ponad 860 tys. sztuk papierosów.

Następnie, na terenie jednej z miejscowości województwa kujawsko–pomorskiego, w pomieszczeniach wynajmowanych przez grupę zabezpieczono półprodukty do produkcji papierosów w postaci rolek, filtrów, opakowań, a także etykiet.

Jak informuje Kopania z zebranych dotychczas dowodów wynika, że 43-letni Polak dostarczał produkty, odbierał gotowe papierosy, a także przywoził i odwoził pracujących w fabryce obywateli Łotwy.

Mężczyznom przedstawiono zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, nielegalnej produkcji papierosów oraz narażenia na uszczuplenia w zakresie podatku akcyzowego w kwocie ponad 3,5 mln złotych. Żaden z podejrzanych nie przyznał się do zarzucanych czynów. Na wniosek prokuratury, zostali oni aresztowani. (PAP)