Prorosyjscy separatyści w Donbasie otworzyli ogień w pobliżu patrolu Specjalnej Misji Monitoringowej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie – doniosły w poniedziałek ukraińskie media z powołaniem na najnowszy raport OBWE ze wschodniej Ukrainy.

Do zdarzenia doszło w niedzielę w miejscowości Sachanka, 24 km na północny wschód od Mariupola. Tereny te są kontrolowane przez separatystów. Bojownicy strzelali w odległości 50 metrów od miejsca, w którym znajdowało się sześcioro obserwatorów OBWE: troje było w samochodzie, a troje na zewnątrz.

„O godzinie 13 (godz. 12 w Polsce) samochód (…) z trzema pasażerami, mężczyznami w ubraniach wojskowych, poruszał się na północ po ulicy Centralnej. Przejeżdżając obok niezamieszkanego budynku, w odległości około 50 metrów od misji patrolowej, samochód zwolnił, kierowca otworzył okno i trzej pasażerowie zaczęli wykrzykiwać obraźliwe słowa pod adresem misji” – głosi raport OBWE.

„Kierowca wziął następnie od jednego z pasażerów karabin AK-47 (…) i wystrzelił dwukrotnie w powietrze” – uściśliła organizacja.

OBWE poinformowała o incydencie ukraińsko-rosyjskie Centrum Kontroli i Koordynacji ds. Konfliktu w Donbasie.

Konflikt na wschodniej Ukrainie ciągnie się od wiosny 2014 roku. Zginęło w nim dotychczas około 10 tysięcy ludzi.