Co najmniej 11 osób zginęło w piątek w wyniku zatonięcia łodzi z migrantami u wybrzeży Turcji; cztery osoby uznaje się za zaginione - poinformowała turecka telewizja NTV. Według agencji prasowej Dogan uratowano siedem osób.

Do katastrofy doszło na Morzu Egejskim w pobliżu popularnego wśród turystów tureckiego miasta Kusadasi. Według doniesień NTV migranci płynęli łodzią pontonową. W relacji telewizyjnej pokazano zwłoki wyrzucone na brzeg w pobliżu miasta. Trwa akcja poszukiwania osób zaginionych - podała agencja Dogan.

Turcja zawarła z Unią Europejską w marcu 2016 roku porozumienie, w którym zobowiązała się przyjmować z powrotem uchodźców, którzy dotarli do Grecji z jej terytorium, w zamian za pomoc gospodarczą oraz zniesienie wiz dla swych obywateli. Jednak ostatnio doszło do ochłodzenia relacji z niektórymi państwami UE, w wyniku czego Ankara zaczęła grozić wycofaniem się z postanowień umowy.

Reklama

Według Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) w tym roku z Turcji do Grecji przedostało się zaledwie ok. 3600 uchodźców i migrantów.