W Syrii zginęło kolejnych dziewięciu obywateli Rosji, z których co najmniej sześciu walczyło tam w prywatnej firmie wojskowej zwanej "grupą Wagnera"'; niemal wszyscy przeszli wcześniej przez walki w Donbasie i służbę kontraktową w Czeczenii - podał portal RBK.

Portal opracował te dane z grupą blogerów przedstawiających się jako Conflict Intelligence Team (CIT). RBK powołuje się na rodziny zabitych, ich przyjaciół i towarzyszy broni oraz komentarze na profilach żołnierzy w internetowych mediach społecznościowych.

Opisani w środowym materiale domniemani najemnicy i żołnierze zginęli w Syrii w okresie od końca stycznia do 22 lutego; najmłodszy z nich miał 22 lata, najstarszy - 51. Był nim Aleksiej Najnodin, podpułkownik milicji uczestniczący w obu wojnach czeczeńskich.

Ministerstwo obrony Rosji dotąd potwierdziło oficjalnie, że w operacji w Syrii zginęło 28 żołnierzy rosyjskich. RBK utrzymuje jednak, że trzech z dziewięciu mężczyzn opisanych w materiale portalu było żołnierzami sił zbrojnych Rosji.

Rosnące straty w Syrii ekspert wojskowy Wiktor Murachowski wiąże z operacją odbijania syryjskiej Palmiry z rąk Państwa Islamskiego. Ocenia on, że ofensywa, która oficjalnie trwała od 11 grudnia do 2 marca, wymagała znacznych wysiłków na lądzie. Zdaniem Murachowskiego ofensywa faktycznie rozpoczęła się w styczniu.

"Grupa Wagnera" to prywatna firma najemnicza, która - według mediów zachodnich i rosyjskich - walczyła w Syrii i prowadziła działania na wschodzie Ukrainy. Nieoficjalna nazwa pochodzić ma od pseudonimu dowódcy, którym jest według mediów pułkownik rezerwy Dmitrij Utkin. Pierwsze doniesienia o "grupie Wagnera" pojawiły się krótko przed rozpoczęciem rosyjskiej operacji wojskowej w Syrii jesienią 2015 roku. RBK podaje liczbę 2,5 tys. ludzi należących do tej formacji, rozlokowanych w rejonie Latakii i Aleppo.

Prawo rosyjskie zakazuje działalności najemniczej. Za udział w konflikcie zbrojnym na terytorium obcego państwa grozi kara do siedmiu lat pozbawienia wolności, a za werbowanie, szkolenie i finansowanie najemników - do 15 lat.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)