Ogólne straty filii objętych sankcjami rosyjskich banków na Ukrainie mogą sięgnąć 3-5 mld dolarów - szacuje w piątek rosyjska "Niezawisimaja Gazieta", powołując się na ekspertów. Według "Kommiersanta" sankcje mogą zaszkodzić systemowi bankowemu samej Ukrainy.

"Przy niesprzyjającym rozwoju sytuacji ogólne straty objętych sankcjami banków państwowych sięgną miliardów dolarów" - pisze "Niezawisimaja Gazieta". Szacunki mówiące o stratach rzędu 3-5 mld dolarów przywołuje analityk firmy Alor Broker Aleksiej Antonow. Oceny te uwzględniają również straty dla reputacji marek banków.

Dziennik "Kommiersant" wskazuje, że w przypadku większości "banków córek" rosyjskich instytucji trwają obecnie rozmowy o sprzedaży. Grupy VTB i VEB twierdzą, że rozmowy te znajdują się obecnie w stadium końcowym. "Sankcje niewątpliwie pogorszą pozycje negocjacyjne sprzedających" - zauważa dziennik.

Przy czym, zdaniem tej gazety, dla banków macierzystych w Rosji będących właścicielami pododdziałów na Ukrainie restrykcje nie będą mieć znaczących skutków. "Struktury na Ukrainie stanowią nieznaczny udział w aktywach macierzystych struktur rosyjskich. W przypadku Sbierbanku jest to mniej niż 0,5 proc., banku VEB - 2 proc. ogółu aktywów, a w przypadku VTB - około 0,4 proc. Tak więc nawet najgorszy scenariusz, całkowita utrata biznesu na Ukrainie, nie będzie odczuwalny dla banków macierzystych" - tłumaczy analityk moskiewskiego biura agencji ratingowej Moody's Lew Dorf.

Natomiast - zdaniem "Kommiersanta" - "sankcje mogą skutkować problemami dla systemu bankowego samej Ukrainy, gdzie banki rosyjskie zajmują ponad 10 proc. rynku".

"Niezawisimaja Gazieta" ocenia, że w reakcji na sankcje nałożone na banki, władze Rosji mogą zdecydować się na kroki odwetowe i "zablokować aktywa ukraińskie w Federacji Rosyjskiej". Przedsiębiorcy, deputowani i urzędnicy ukraińscy "aktywnie prowadzą biznes na terytorium FR, albo bezpośrednio, albo przez pośredników, w tym firmy w rajach podatkowych" - zauważa dziennik. Przy tym "skala aktywów ukraińskich w Rosji i rosyjskich na Ukrainie jest niewspółmierna" - mówi gazecie Antonow. Szacuje on, że aktywa ukraińskie są kilkadziesiąt razy niższe niż rosyjskie na Ukrainie.

Władze Ukrainy nałożyły w czwartek sankcje na pięć działających w tym kraju banków będących spółkami córkami największych banków rosyjskich: Sbierbanku, grupy VTB i Wnieszekonombanku (VEB). Restrykcje zabraniające wyprowadzania środków za granicę objęły działające na Ukrainie banki: Sbierbank, VSbank (spółka córka Sbierbanku), Prominvestbank (spółka córka VEB), VTBbank oraz BMbank (kontrolowany przez VTB).