Norweska biegaczka narciarska Therese Johaug , której dyskwalifikacja na 13 miesięcy została zaskarżona przez FIS do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (CAS), zaangażowała do prowadzenia tej sprawy brytyjskiego adwokata rosyjskiej tenisistki Marii Szarapowej Mike'a Morgana.

Morgan jest specjalistą od spraw w CAS i w ubiegłym roku przyczynił się do obniżenia wymiaru dyskwalifikacji Szarapowej za stosowanie zabronionego środka meldonium z 24 do 15 miesięcy. Reprezentował również hiszpańskiego kolarza Alberto Contadora, który został zdyskwalifikowany na dwa lata po wykryciu w 2010 roku w jego organizmie niedozwolonych substancji.

Adwokat Norweżki Christian Hjort potwierdził zawarcie umowy z Morganem. "Jest to obecnie najlepszy specjalista na świecie od spraw w CAS” - zapewnił.

Wszystkie koszty prawne związane ze sprawą mistrzyni olimpijskiej i świata oraz dwukrotnej zdobywczyni Pucharu Świata pokryje Norweska Federacja Narciarska (NSF), która potwierdziła przed tygodniem, że nie ustaliła górnej granicy wydatków.

Johaug nie startowała w tym sezonie ze względu na zawieszenie po kontroli antydopingowej we wrześniu, podczas której wykryto u biegaczki niedozwolony steryd clostebol. Po przeprowadzonych w styczniu przesłuchaniach przez NSF została 10 lutego zdyskwalifikowana na 13 miesięcy, do 18 listopada. FIS jednak 7 marca zakwestionowała karę uważając, że jest zbyt niska i skierowała apelację do CAS.

Dyskwalifikacja kończy się 18 listopada, więc biegaczka miała nadzieję na start w przyszłorocznych zimowych igrzyskach olimpijskich w Pjongczangu. Apelacja FIS może zniweczyć te plany, a zdaniem ekspertów nawet doprowadzić do zakończenia kariery Johaug.

Według CAS sprawa norweskiej narciarki zostanie rozpatrzona za około pięć miesięcy.