Okazało się, że wystarczy dobra wola, determinacja, a przede wszystkim serce, by przygotować ustawę o repatriacji; to jest wasza ustawa, wasz bilet do Polski - powiedziała premier Beata Szydło w środę w Pułtusku na spotkaniu z repatriantami.

"Szanowni państwo, bardzo się cieszę, że mogę przywitać was we wspólnym polskim domu. Jesteście w domu" - powitała Szydło zgromadzonych w Pułtusku repatriantów.

Podkreślała, że co prawda formalności mogą potrwać parę miesięcy, ale wkrótce będą oni mogli rozpocząć w Polsce nowe życie. "Będziecie mogli zamieszkać w swoich mieszkaniach, w swoich domach, budować tu swoje życie" - mówiła premier.

Szefowa rządu zaznaczyła, że sprowadzenie do Polski potomków rodaków, którzy zostali wywiezieni do Kazachstanu, było zobowiązaniem PiS z czasu kampanii wyborczej. Podkreśliła, że przygotowanie ustawy było też "zobowiązaniem moralnym polskiego państwa" wobec tych, którzy musieli opuścić ojczyznę, bo "nieludzki reżim do tego doprowadził, tylko dlatego, że są Polakami".

"Nasi poprzednicy przez wiele lat nie zrobili dla was nic. Okazało się, że wystarczy dobra wola, determinacja, a przede wszystkim serce, by przygotować ustawę, którą mam przed sobą. To jest wasza ustawa, to jest wasz bilet do Polski" - powiedziała szefowa rządu.

Zaznaczyła, że ustawa została przygotowana przez polski rząd i wyraziła nadzieję, że wkrótce zostanie przyjęta przez Sejm i Senat oraz podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę.