Premier W. Brytanii Theresa May uważa, że Donald Tusk dobrze wywiązuje się ze swoich obowiązków przewodniczącego Rady Europejskiej - powiedział w środę rzecznik szefowej rządu przed szczytem UE, który ma podjąć decyzję w sprawie ewentualnej reelekcji Tuska.

Rzecznik May nie sprecyzował, czy na czwartkowo-piątkowym szczycie w Brukseli szefowa brytyjskiego rządu zagłosuje za ponownym wyborem Tuska.

Pierwszy dwuipółroczny mandat byłego polskiego premiera na czele Rady Europejskiej wygasa w maju, a pomysł powołania go na kolejną kadencję cieszy się poparciem większości państw unijnych, w tym Niemiec i Włoch - przypomina Reuters.

Tusk był jedynym oficjalnym kandydatem na to stanowisko do soboty, gdy polskie MSZ poinformowało, że rząd w Warszawie na szefa Rady Europejskiej proponuje kandydaturę wieloletniego eurodeputowanego PO Jacka Saryusz-Wolskiego. Pomysł zastąpienia nim Tuska nie zyskał jednak publicznego poparcia na poniedziałkowym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE - pisze agencja Reutera.