Rozbudowa siedziby centrum "Światowid" w Elblągu, budowa sali koncertowej przy szkole muzycznej w Giżycku i konserwacja zabytkowych kościołów Ziemi Lubawskiej - zostaną sfinansowane z dotacji resortu kultury. Ministerstwo przyznało na ten cel ponad 30 mln zł.

Na liście inwestycji wybranych do dofinansowania przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego znalazły się trzy projekty z woj. warmińsko-mazurskiego. Pieniądze zostały przyznane w ramach konkursu "Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury" z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

Najwyższe dofinansowanie w województwie - ponad 15,6 mln zł - przyznano projektowi "Drewniane Perły Ziemi Lubawskiej - konserwacja drewnianych zabytków celem wzrostu atrakcyjności kulturowej regionu". Całkowity koszt tego przedsięwzięcia ma wynieść ok. 18,4 mln zł.

Jak poinformowało PAP biuro prasowe resortu kultury, projekt zakłada przeprowadzenie prac renowacyjnych i konserwatorskich w dziewięciu zabytkowych kościołach. Większość z nich to budowle z drewna, wzniesione w XVIII wieku. Prace obejmą również 128 tzw. zabytków ruchomych znajdujących się na wyposażeniu tych świątyń.

Według informacji przekazanych przez ministerstwo, partnerem wiodącym odpowiedzialnym za realizację projektu jest parafia pw. św. Tomasza Apostoła w Nowym Mieście Lubawskim, a pozostałymi partnerami tego porozumienia są kościoły należące administracyjnie do diecezji toruńskiej: pw. św. Marcina Biskupa w Boleszynie, pw. Wszystkich Świętych w Brzoziu, pw. Najświętszej Maryi Panny i św. Anny w Lubawie, pw. św. Barbary w Lubawie, pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Radomnie, pw. św. Wawrzyńca w Rożentalu, pw. św. Michała Archanioła w Tylicach i pw. św. Barbary w Złotowie.

Blisko 10,4 mln zł przyznano na rozbudowę i remont siedziby Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu. Całkowity koszt tych prac szacowany jest na ok. 15 mln zł. Pochodzący z 1962 r. budynek zostanie zmodernizowany i powiększony o prawie 1900 m kw.

Według dyrekcji placówki, pozwoli to poszerzyć ofertę kulturalną i podnieść standard oferowanych usług. Powstanie m.in. nowa sala kinowa, zmodernizowane zostaną pomieszczenia do szkoleń i edukacji kulturalnej czy sala sportowa. Zaplanowano też utworzenie centrum aktywności społecznej, które ma prowadzić zajęcia z tzw. arteterapii (czyli terapii przez sztukę) i działać na rzecz osób starszych i wykluczonych.

Ponad 4,2 mln zł resort przeznaczył na budowę i wyposażenie sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Giżycku. Na placu na tyłach szkoły zostanie dobudowane nowe skrzydło. Znajdzie się tam sala koncertowa ze sceną i widownią na 170 miejsc, salki do ćwiczeń i zaplecze techniczne. Placówka zakupi wysokiej klasy fortepian i pianina. Całość ma kosztować 5,1 mln zł.

"W Giżycku nie ma sali o odpowiedniej akustyce, żeby zorganizować koncert muzyki klasycznej. Mamy daleko do sal koncertowych w Olsztynie czy Białymstoku. Dlatego ta inwestycja jest po prostu niezbędna" - powiedziała PAP dyrektor szkoły Alina Skupińska.

Jak przypomniała, Giżycko jest miastem turystycznym, więc w nowej sali będą mogły odbywać się koncerty akustyczne w ramach letnich festiwali. Szkoła - obchodząca obecnie 50-lecie istnienia - chce też organizować występy swoich absolwentów, którzy ukończyli akademie muzyczne i mają osiągnięcia jako zawodowi muzycy.

(PAP)