W piątkowym panelu dyskusyjnym oprócz polskiego prezydenta będą uczestniczyli także prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, senator USA John McCain, minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Boris Johnson i szef dyplomacji Holandii Bert Koenders.

"Prezydent będzie mówił o dwóch warunkach siły Zachodu: jedności i rządach słuchających obywateli" – informował PAP prezydencki minister Krzysztof Szczerski. Według niego Duda będzie przekonywał, że każde pęknięcie jest niekorzystne dla wspólnoty zachodniej, dlatego podważanie więzi atlantyckiej jest błędem.

W piątek Duda spotka się z senatorem McCainem, prezydentem Słowenii Borutem Pahorem i prezydent Chorwacji Kolindą Grabar-Kitarović. Natomiast w sobotę zaplanowano rozmowy dwustronne polskiego prezydenta z prezydentami: Bułgarii - Rumenem Radewem i Ukrainy - Poroszenką.

W Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa biorą udział także minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski i minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

Szef MSZ w ramach konferencji ma rozmawiać m.in. o przyszłości Europy i odbyć serię spotkań bilateralnych. Ministerstwo Obrony Narodowej informuje, że Macierewicz będzie uczestniczył w panelach dyskusyjnych na temat bezpieczeństwa europejskiego w kontekście konfliktu na Ukrainie; ma spotkać się z ministrami obrony Armenii i Szwajcarii.

Z Monachium Katarzyna Nocuń (PAP)