Wasza Królewska Mość, strzegąc niepodważalnych zasad sprawiedliwości i wolności, była i jest inspirującym przykładem poświęcenia się służbie dla dobra narodu i naszego wspólnego świata - napisał prezydent Andrzej Duda w liście gratulacyjnym do Elżbiety II.

Elżbieta II, królowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, obchodzi w poniedziałek Szafirowy Jubileusz 65-lecia panowania.

Andrzej Duda w liście gratulacyjnym przekazał Elżbiecie II w imieniu narodu polskiego oraz własnym serdeczne gratulacje i najlepsze życzenia.

"Przez ostatnie 65 lat, każdego dnia z 23 742 dni jako Brytyjska Monarchini, Wasza Królewska Mość była uosobieniem najszlachetniejszych cnót cechujących głowę państwa, nie tylko dla mieszkańców Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, ale także dla całej społeczności międzynarodowej" - podkreślił prezydent.

"Wasza Królewska Mość, strzegąc niepodważalnych zasad sprawiedliwości i wolności, była i jest inspirującym przykładem poświęcenia się służbie dla dobra Narodu i naszego wspólnego świata" - zaznaczył.

Jak dodał, obchodzony przez Elżbietę II Szafirowy Jubileusz 65-lecia panowania jest tym bardziej wyjątkowy, że jest to pierwszy taki jubileusz w historii Zjednoczonego Królestwa.

"W stawianiu czoła i rozwiązywaniu najważniejszych globalnych kwestii, głos Waszej Królewskiej Mości, jak również mądrość, rozwaga, spokój i doświadczenie pozostają kluczowe" - napisał Andrzej Duda.

Wyraził nadzieję, że jubileuszowy rok 2017 – a także lata kolejne – przyniosą wiele pomyślności, zdrowia, szczęścia i sukcesów Jej Królewskiej Mości, całej rodzinie królewskiej i wszystkim obywatelom Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

Elżbieta II wstąpiła na tron 6 lutego 1952 roku po nagłej śmierci swojego ojca Jerzego VI. Jest najdłużej panującą brytyjską królową w historii, po tym jak w 2015 roku pobiła dotychczasowy rekord królowej Wiktorii (63 lata).