Środowisko polityczne skupione wokół prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza podpisało w środę umowę kolacyjną z Nowoczesną. To sformalizowanie współpracy, która w Radzie Miejskiej trwa od kwietnia ub. r., gdy sześciu radnych PO przeszło do Nowoczesnej i utworzyło klub tej partii w radzie.

Dutkiewicz podkreślił na konferencji prasowej, że podpisane w środę porozumienie jest potwierdzeniem koalicji Klub Radnych Rafała Dutkiewicza z radnymi Nowoczesnej w Radzie Miejskiej Wrocławia. „Będziemy wspólnie pracować, by przygotować interesującą strategię wyborczą na 2018 r.” - zapowiedział prezydent.

Pytany czy obie formacje wystawią wspólnego kandydata na prezydenta Wrocławia (Dutkiewicz już wczesnej deklarował, że nie będzie ubiegła się o reelekcję), powiedział, że umowa koalicyjna „przybliża do takiego rozwiązania”.

Reklama

„Nie rozmawialiśmy o wspólnych listach wyborczych. Te decyzje zapadną, jak sądzę, w 2018 r. Tym porozumieniem pokazujemy, że chcemy być razem, że jesteśmy blisko i że mamy pełną świadomość, że po stornie sceny polityczne, która jest związana z opozycją parlamentarną powinny się wydarzać ruchy łączące” - zaznaczył Dutkiewicz.

Lider Nowoczesnej Ryszard Petru podkreślił, że „w czasach kiedy dobra zmiana okazała się złą zmianą” należy zawierać koalicje po to, by pokazać, że można pracować „dla rozwoju, a nie przeciwko”. „Zakładamy, że wybory samorządowe odbędą się w terminie. Prezydent Dutkiewicz deklarował, że w nich nie wystartuje, ale my zrobimy wszystko by Wrocław nie był PiS-owski” - mówił Petru.

Reklama

Dutkiewicz i Petru zgodnie opowiedzieli się w środę za wprowadzenie kadencyjności w wyborach na wójtów, burmistrzów i prezydentów. „Nie zgadzam się jednak by to rozwiązanie działało wstecz” - podkreślił prezydent Wrocławia, przypominając, że nie będzie ubiegał się o reelekcję.

Petru dodał, że w wypadku wprowadzenia dwóch kadencji powinny być one wydłużone do pięciu lat. „Dwa raz pięć lat to okres potrzebny to realizacji planów inwestycyjnych” - zaznaczył.

W czwartek Dutkiewicz ma zaprezentować nową wiceprezydent Wrocławia z Nowoczesnej. Według lokalnym mediów będzie to Magdalena Piasecka, prezes miejskiej fundacji Convention Bureau.

W kwietniu 2016 r. sześciu radnym PO z Rady Miejskiej Wrocławia przeszło do Nowoczesnej i utworzyło klub tej partii w radzie. Nowy klub utworzył koalicję z radnymi prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza, która w środę nabrał formalnego charakteru. Z koalicji z Dutkiewiczem pod koniec 2016 r. zrezygnowała Platforma Obywatelską, z którą prezydent Wrocławia wystawił w wyborach w 2014 r. wspólne listy. Obecnie koalicja rządząca dysponuje 18 radnymi z 37-osobowej Radzie Miejskiej Wrocławia.