Szef MSWiA Mariusz Błaszczak poinformował w środę, że w 2017 roku zostanie przygotowana nowelizacja ustawy o cudzoziemcach. Jak mówił, chodzi o doprecyzowanie przepisów dotyczących zjawiska nielegalnej migracji, tak by Polska nie była narażona na zagrożenia z nią związane.

"W tym roku przystąpimy do zmiany ustawy o cudzoziemcach. Ta zmiana skierowana jest w stronę umożliwienia bardziej precyzyjnego wykorzystywania przepisów, tak żeby nie dochodziło do sytuacji, w której Polska narażona jest na zagrożenie związane z nielegalną migracją" - powiedział szef MSWiA na konferencji prasowej poświęconej planom resortu na ten rok. Minister nie podał innych szczegółów planowanych zmian legislacyjnych.

Szef MSWiA przypomniał, że polscy strażnicy graniczni pełnią służbę na granicy bułgarsko-tureckiej. "Byli kilkakrotnie na granicy serbsko-węgierskiej. Byli również we Słowenii. Niedługo będą ponownie na granicy macedońsko-greckiej. Są wszędzie tam gdzie nasi partnerzy z Unii Europejskiej takiego wsparcia oczekują" - powiedział Błaszczak.

Reklama

"Chciałbym bardzo mocno podkreślić, że mimo ataków ze strony różnych instytucji pozarządowych, ale także Rzecznika Praw Obywatelskich, polska Straż Graniczna zapewni bezpieczeństwo na naszych granicach. Nasze granice, stanowiące granice zewnętrzne UE, są szczelne" - powiedział Błaszczak.