Doradca prezydenta Donalda Trumpa finansista Anthony Scaramucci, który reprezentuje prezydenta elekta USA na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, powiedział, odnosząc się do uwag Trumpa na temat NATO, że Sojusz jest "częściowo przestarzały".

"NATO działa, ale są pewne rzeczy, które trzeba zmienić, i istnieją takie jego części, które wedle słów Trumpa +są przestarzałe+" - powiedział Scaramucci, który jest też menedżerem funduszu hedgingowego i będzie wysokiej rangi doradcą nowego prezydenta w Białym domu.

Według Scaramucciego uwagi prezydenta elekta na temat Paktu Północnoatlantyckiego odzwierciedlają fakt, że świat się zmienił, ale nie oznaczają, że NATO ma przejść do historii - podaje Reuters.

"Musimy pomyśleć o zmianie traktatu (ws. NATO), aby (Sojusz) stawił czoło XXI i XXII stuleciu" - powiedział Scaramucci.

W wywiadzie dla brytyjskiego "Timesa" i niemieckiego "Bilda", który ukazał się w poniedziałek, Trump powiedział, że NATO jest "przestarzałe".

"NATO ma problemy. Jest przestarzałe, ponieważ zostało zaprojektowane wiele, wiele lat temu. Po drugie kraje (członkowskie) nie płacą tyle, ile powinny" - wyjaśnił, podkreślając, że jest to "nie fair". Dodał też, że Sojusz nie zatroszczył się o walkę z terroryzmem.

Scaramucci powiedział też w Davos, że USA pragną mieć "fenomenalne relacje" z Chinami.

47. Światowe Forum Ekonomiczne otworzyło wcześniej w poniedziałek wystąpienie prezydenta Chin Xi Jinpinga.

Xi ostrzegł, że "nikt nie wyjdzie zwycięsko z wojny handlowej", jeśli świat odrzuci globalizację i zdecyduje się na blokowanie międzynarodowej wymiany handlowej.

Uwagi przywódcy Chin były nawiązaniem do protekcjonistycznych obietnic wyborczych prezydenta elekta USA Donalda Trumpa, który zagroził, że oskarży Chiny o manipulowanie własną walutą i wdroży w związku z tym stosowne dochodzenie i procedury.