Portugalski socjalistyczny rząd Antonia Costy ogłosił listę 30 zabytkowych budowli do sprzedaży prywatnym firmom. Zakup koncesji zobowiąże inwestorów do remontu placówki i przeznaczenia jej na cele hotelarskie.

Jak poinformował w czwartek minister gospodarki Manuel Cabral, wydanie w ręce prywatnych spółek zabytków posłuży rozwojowi lokalnej turystyki, jak też ochroni historyczne budowle przed degradacją.

“Każdy z trzydziestu zabytkowych obiektów to budowla wymagająca remontu. Dzięki sprzedaży koncesji na ich obsługę uda się nam rękami prywatnych inwestorów zabezpieczyć przed zniszczeniem znaczną część naszego dziedzictwa narodowego” - wyjaśnił Cabral.

Większość z wystawionych na sprzedaż zabytków stanowią obiekty, które w przeszłości służyły do celów religijnych. Są wśród nich klasztory, domy zgromadzeń zakonnych, a nawet jedno sanktuarium.

Lizbona wystawiła na sprzedaż także forty, zamki oraz dwory związane z ważnymi wydarzeniami historycznymi.

Z wyjątkiem budowli zwanej Quartel do Carmo, która powstała w XVII w. na Azorach z przeznaczeniem na klasztor karmelitów, wszystkie wystawione na sprzedaż obiekty znajdują się w kontynentalnej części Portugalii.

Lizbońska ekonomistka Henriqueta Sena wskazała, że dzięki sprzedaży koncesji na obsługę zabytkowych budowli portugalski rząd może w bardzo szybkim czasie zasilić swój budżet znaczącymi kwotami.

“W grę wchodzą duże pieniądze. Rząd wstępnie szacował bowiem, że średnie wpływy ze sprzedaży jednego tylko budynku wyniosą 5 mln euro. Jeśli uda się znaleźć nabywców na wszystkie znajdujące się na liście placówki, państwowy budżet zainkasuje łącznie 150 mln euro” - powiedziała PAP Henriqueta Sena.

Jesienią gabinet Costy ujawnił, że w ramach programu o nazwie Revive wystawił na sprzedaż 11 koncesji na budowę hotelu wewnątrz zrujnowanych zabytków. Sugerowano, że jeszcze do końca 2016 r. lista placówek do sprzedaży może zostać poszerzona.

Pierwszy z konkursów w ramach Revive, na zaadaptowanie Klasztoru Świętego Pawła w Elvas, wygrała jesienią portugalska sieć hoteli Vila Gale. W obiekcie tym powstanie 64-pokojowy hotel wyposażony w spa, dwie restauracje, a także salę bankietową na imprezy dla 400 uczestników.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)