Prezydent Rosji Władimir Putin pogratulował w piątek przez telefon prezydentowi Syrii Baszarowi el-Asadowi odbicia Aleppo na północnym zachodzie Syrii z rąk rebeliantów - poinformowały służby prasowe Kremla. Asad podziękował Putinowi za pomoc w tej operacji.

"Ten sukces stał się możliwy dzięki wysiłkom wszystkich, którzy zaangażowali się w walkę z terroryzmem w Syrii" - głosi komunikat Kremla.

Prezydent Rosji wyraził przekonanie, że należy się teraz skupić na wysiłkach zmierzających do zawarcia pokojowego porozumienia, które zakończy syryjski konflikt.

Ze swej strony Asad podkreślił, że odbicie Aleppo z rąk rebeliantów otwiera drogę do działań politycznych w kraju - poinformowały służby prasowe prezydenta Syrii.

Syryjski reżim poinformował, że po ewakuacji ostatniej grupy rebeliantów przejął w czwartek całkowitą kontrolę nad Aleppo. Były bastion rebeliantów w tym mieście, dawnej stolicy gospodarczej Syrii, upadł po miesiącu zaciętej ofensywy prowadzonej przez siły syryjskie, wspierane przez irańskie bojówki i Rosję.

Wschodnie dzielnice Aleppo były kontrolowane przez rebeliantów od lipca 2012 roku; miasto było od tego czasu podzielone na części rządową i kontrolowaną przez rebeliantów, którzy chcieli obalić Asada.

W rękach syryjskiego reżimu są także inne duże miasta Syrii: stołeczny Damaszek, jak również Hims, Hama, Latakia, Tartus i Suwajda.