Senatorowie PO nie wezmą udziału w głosowaniach w Senacie nad ustawami, które w piątek przyjął Sejm podczas obrad w Sali Kolumnowej - zapowiedzieli we wtorek na briefingu prasowym senatorowie Platformy Waldemar Sługocki i Tomasz Grodzki.

"Nie będziemy głosować, nie będziemy uczestniczyć w głosowaniach tych rzekomych ustaw, które były procedowane 16 grudnia, w piątek. Wszyscy wiemy, w jakich warunkach były procedowane. Były procedowane za zamkniętymi drzwiami" - podkreślił Sługocki.

Senatorowie Platformy prawdopodobnie wyjdą z sali plenarnej podczas głosowań. Sługocki dodał, że również podczas głosowania ws. ustawy budżetowej, która ma być rozpatrywana na kolejnym posiedzeniu Senatu PO zachowa się podobnie. Jak podkreślił, konieczne jest ponowne głosowanie ws. ustaw, nad którymi głosowanie odbyło się w piątek. "Musimy powtórzyć trzecie czytanie tych wszystkich ustaw, które procedowano 16 grudnia. To jest warunek sine qua non" - zapowiedział Sługocki.

Jak argumentował, w piątek posłowie opozycji nie mogli wejść na Salę Kolumnową. "Dopiero wtedy, kiedy posłowie PiS w swych tabletach spostrzegli, że jest na żywo relacja z tych wydarzeń, wpuścili oczywiście niektórych z posłów opozycji, ale posłowie nie mogli ani zadawać pytań, ani formułować wniosków formalnych. Dlatego też mamy wątpliwości, czy te dokumenty zostały przyjęte, czy była większość, która mogła procedować" - dodał senator.

Zaznaczył, że prezydent Andrzej Duda skierował do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego pismo z pytaniami, czy w piątkowych głosowaniach w Sali Kolumnowej wzięła udział wymagana konstytucją liczba posłów, oraz czy wszyscy zainteresowani posłowie mogli w głosowaniach uczestniczyć.

"W naszej ocenie odpowiedź zarówno na pierwsze pytanie jak i kolejne musi być negatywna. Zatem w naszej ocenie nie są to ustawy przyjęte w trzecim czytaniu przez Sejm i nie chcemy autoryzować tych dokumentów. Nie chcemy brać na siebie odpowiedzialności" - dodał senator PO.

Senat we wtorek po południu debatuje nad tzw. ustawą dezubekizacyjną. Większość senatorów poparła wniosek marszałka Stanisława Karczewskiego o rozszerzenie porządku obrad o ten punkt. Senatorowie PO chcieli odroczenia prac nad tą ustawą do czasu wyjaśnienia, jak mówili, wszystkich wątpliwości.