Reklama

Jak poinformował Jurek, zgodnie z ostatnimi danymi resortu, od 23 listopada br. z możliwości rejestracji paragonu w loterii za pomocą aplikacji mobilnej skorzystano już ponad 100 tys. razy. "To rozwiązanie proste i wygodne. Rejestracja paragonu w systemie zabiera mało czasu, urządzenie skanuje paragon i wysyła dane do strony rejestracyjnej" - powiedział PAP Jurek.

Według resortu finansów popularność aplikacji pokazuje, podobnie jak w przypadku rosnącej z roku na rok liczby przesyłanych elektronicznie deklaracji podatkowych, że Polacy chętnie wykorzystają nowoczesne i przyjazne rozwiązania. Aplikacja umożliwia oddawanie zgłoszeń bez ręcznego wpisywania danych z paragonów. Zdaniem MF to najszybszy i najłatwiejszy sposób rejestracji paragonów w akcji edukacyjnej resortu finansów, która potrwa jeszcze do końca marca 2017 r.

Wyjaśniono, że aplikacja automatycznie czyta z paragonu takie dane jak: numer identyfikacji podatkowej (NIP) podatnika, który go wystawił, numer kasy fiskalnej, datę oraz kwotę. Umożliwia również wpisanie i zapamiętanie adresu e-mail i numeru telefonu uczestnika, co powoduje przepisanie tych danych do formularza zgłoszeniowego loterii. MF podkreśla, że narzędzie nie zbiera żadnych danych ani zdjęć paragonów. Aplikacja jest dostępna w dwóch najpopularniejszych systemach operacyjnych: Android i iOS.

Aplikację można pobrać ze sklepu Google Play lub AppStore, jej ikoną jest logo loterii. Link do pobrania jest dostępny również na stronie Narodowej Loterii Paragonowej.

Narodowa Loteria Paragonowa to trwająca od 2015 r. akcja edukacyjna Ministerstwa Finansów, dzięki której resort chce uświadomić Polakom, jak dużą rolę pełnią paragony w uczciwym obrocie gospodarczym. MF chce też pokazać, że branie paragonu to wspieranie uczciwych przedsiębiorców i uczciwej konkurencji. Z badań realizowanych dla MF wynikało, że Polacy nie mieli nawyków brania paragonu, zwłaszcza za usługi.

Aby wziąć udział w loterii, wystarczy mieć ukończone 18 lat i paragon fiskalny na minimum 10 zł oraz zarejestrować go na stronie loteriaparagonowa.gov.pl. (PAP)